آذربایجان در انتظار عمل

آذربایجان در انتظار عمل

با نگاهی به مطبوعات چند سال اخیر چاپ منطقه آذربایجان دیده می شود همواره چندین مشکل بزرگ و مطرح پای ثابت تیتر ها و مطالب رسانه های محلی است. دریاچه اورمیه ، وضعیت راه های استان، وضعیت و شیوه بهره برداری از معادن،  بهداشت و درمان، گردشگری، ورزش، قطارشهری، راه آهن، افزایش بیکاری، رشد آمار طلاق ، اجرای کامل اصل 15 قانون اساسی ، تعطیلی برخی صنایع و بسیاری دیگر از این قیبل مشکلات ما را به این فکر می برد که واقعاً تا کی باید منتظر ادامه این مشکلات بود؟

وعده وعید ها نیز به قوه خود باقی مانده و رفته رفته جای خود را به سخنرانی و شعار می دهد و هر که اندک دغدغه ای در این باره دارد بطور مثال می گوید: قطار شهری تبریز باید سریعاً بهره برداری شود، حفظ دریاچه اورمیه بسیار مهم است و ….

به راستی مرد عمل و ناجی مشکلات کلان آذربایجان چه کسی خواهد شد؟ هرچند انصاف ایجاب می کند تا بگوییم بله انتقال آب و گاز به روستاهای استان در چند سال اخیر رشد قابل توجهی داشته ، پروژه های عمرانی و سرمایه گذاری های خوبی انجام شده اما براستی وقتی خبر خشک شدن 70 درصد دریاچه اورمیه منتشر می شود و ما شاهدیم دولت می خواهد آب دریای خزر را به کویر سمنان منتقل کند؟ چه باید گفت و چه باید نوشت؟

حقیقتاً ایجاد امید و شور و نشاط وظیفه هر رسانه ای است و همه تمایل دارند افتخارات منطقه ای و ملی خود را در رسانه هایشان منعکس و مردم را امیدوار کنند. اما همه این مسائل به سان این می ماند که فردی به آزمایشگاهی مراجعه می کند و آزمایشگاه می گوید آن فرد دارای مشکلات متعددی است، واقعاً با امید می شود آن فرد را نجات داد یا فرد مذکور باید به دنبال درمان باشد؟

ملت سرافراز آذربایجان با درخشش در تاریخ ایران در مسائلی چون هشت سال دفاع مقدس ، پیروزی انقلاب اسلامی و … منتظر اقدامات عملی برای حل مشکلات مطرح بوده و انتظار ندارد یک شبه همه این مسائل حل شود.

این منطقه حساس از کشور با درایت سیاسی که دارد می داند اگر عزمی جدی برای حل مشکلات باشد حداقل در پایان هر سال شاهد کاهش برخی از مشکلاتش خواهیم بود و اگر قرار است وعده ای داده شود نتیجه اش مانند دریاچه اورمیه خواهد بود که پیش از شروع دولت احمدی نژاد کارشناسان خطر دریاچه اورمیه را به مسئولین گوشزده کرده بودند و امروز به جای آنکه عملاً آب رسانی شود ؛ در آسمانی که ابر وجود ندارد انتظار باورسازی ابرها را داریم!!! امید است دولت تدبیر و امید که برای آذربایجان وعده هایی چون تاسیس فرهنگستان زبان ترکی آذربایجانی را داده بتواند حداقل نیازها و خواست های مردم آذربایجان را تامین نمایند چراکه دیگر زمان «گئچین ماخ با مشکلات» نیست و خطراتی بزرگ همچون طوفان های نمکی، اقتصاد و زندگی و جان مردم این منطقه را تهدید می کند.

سید هادی شاطرموسوی

چاپ شده در نشریه خوش خبر
یه تاریخ شنبه 15تیر 1392 /  27 شعبان 1434 / 6 جولای 2013/ سال نهم/ شماره 544

 

Print Friendly, PDF & Email

یک نظری بگذارید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

*

code

رفتن به بالا