مصاحبه با سردار محمد علی نصرتی

مصاحبه با سردار محمد علی نصرتی

با تشکر و سپاس از وقتي که در اختيار ما قرار داديد، لطفاً در ابتدا بطور خلاصه زندگينامه خود را براي خوانندگان نشريه ما بفرماييد.
با سلام، بنده سرتيپ دوم پاسدار محمدعلي نصرتي متولد سال 1342 در يکي از روستاهاي توابع بستان آباد مي باشم. قبل از اينکه به مدرسه بروم از پدرم قرآن را فراگرفتم و تحصيلات ابتدايي را در روستاي خودمان با موفقيت به اتمام رساندم و همزمان کتابهايي نظير گلستان و بوستان وکليله و دمنه را ياد گرفتم.
سپس جهت ادامه تحصيل به تبريز آمدم از آنجائي که مضيقه مالي داشتم مجبور شدم از همان ابتداي ورود به تبريز روزها کارگري کرده و شبها درس بخوانم، بعد از گذراندن تحصيلات راهنمايي، انقلاب و جنگ رخ داد و من برحسب وظيفه از مسجد و هسته مقاومت شروع به مشارکت و پاسداري و حفاظت از دستاوردها و ارزش<هاي انقلاب اسلامي نمودم.
مسئوليت<هايي که قبل از فرماندهي انتظامي استان داشته<ام، مسئول بازرسي کميته انقلاب اسلامي، قائم مقام کميته مستقر در زندان تبريز در سال 1363، و بعد از تشکيل سازمان زندانها به عنوان رئيس بازرسي اداره زندانهاي استان و با حفظ سمت تا سال 1369 رئيس زندان تبريز شدم. همچنين مدت کوتاهي نيز معاون عمليات کميته انقلاب اسلامي استان بودم که بعد از ادغام نيروي انتظامي در سال 1375 به عنوان فرمانده انتظامي شهرستان ميانه به مدت 2/5 سال خدمت کردم. همچنين 3/5 سال فرماندهي شهرستان مراغه و بعد از آن 5 سال فرماندهي شهرستان تبريز و سپس به مدت 3 سال جانشين فرمانده استان بوشهر و هم اکنون مدت 3 سال است که فرماندهي استان آذربايجان شرقي را دارم و در خدمت هم استاني<ها و همشهريان مي<باشم.
لطفاً اهم برنامه هاي نيروي انتظامي استان در هفته مبارزه با مواد مخدر را بفرماييد.
برنامه هاي هفته مبارزه با مواد مخدر از روز پنجشنبه 6 تيرماه شروع و به مدت يک هفته ادامه مي يابد که روز اول آن به نام روز بزرگداشت جهاني مبارزه با مواد مخدر با شعار مبارزه، ايثار و شهادت نامگذاري شده و در اين روز برنامه<اي تحت عنوان انهدام مواد مخدر کشف شده در محل عون بن علي را داريم.
در روز دوم که با شعار معنويت و ورزش در کنترل اعتياد است همايشي با همکاري اداره آب و فاضلاب استان برگزار خواهد شد و همزمان در اين روز مسابقه<هاي دوچرخه<سواري و دو ميداني برگزار مي<گردد که مسير مسابقه دوچرخه<سواري از ميدان ائل گلي به سمت مصلي حضرت امام(ره) و نيز مسابقه دو ميداني از مقابل باشگاه پاس نيروي انتظامي استان در محل نصف راه آغاز خواهد شد و شرکت در اين مسابقات براي عموم آزاد است که در پايان جوائزي به نفرات برتر در محل مصلاي حضرت امام خميني(ره) داده خواهد شد.
شعار روز سوم، درمان، بازتواني و کاهش آسيب<هاي موادمخدر بوده و روز يکشنبه با شعار مشارکت<هاي مردمي در کنترل موادمخدر نامگذاري شده است و در اين روز با همکاري دانشگاه علوم پزشکي تبريز همايش قدرداني از نهادهاي مردمي در مجتمع فرهنگي و هنري ارشاد را در برنامه داريم.
در روز پنجم با همکاري بسيج همايشي تحت عنوان تقويت نظام خانواده و پيشگيري از اعتياد برگزار خواهد شد. همچنين در روز ششم هفته مبارزه با موادمخدر که با شعار حمايت از خانواده<هاي معتادين و آسيب<پذير از اعتياد نامگذاري شده است با همکاري اداره کل زندانهاي استان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي به منظور بررسي راهکارهاي فرهنگي و هنري پيشگيري از اعتياد، همايشي برگزار شده و در اين روز از مطبوعات فعال در امر مبارزه با اعتياد و موادمخدر تجليل خواهد شد.
شعار روز پاياني هفته مبارزه با موادمخدر نقش هنر، رسانه و پژوهش در کنترل موادمخدر مي<باشد که در اين روز 10 مورد تئاتر ميداني در 5 پارک تبريز در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است در طول هفته فيلمهاي سينمايي و مستند از صدا و سيما پخش خواهد شد و نمايشگاهي به مناسبت هفته مبارزه با موادمخدر در ائل گلي تبريز برگزار خواهد گرديد و همچنين در طول هفته از نفرات نمونه دانشجويان، دانش<آموزان، روحانيون، مددکاران، مشاوران و آنهايي که عملکرد مثبتي در مقابله با قاچاق موادمخدر داشته<اند از طرف شوراي هماهنگي تجليل خواهد شد.
ميزان کشفيات مواد مخدر از ابتداي امسال تاکنون چقدر بوده و لطفاً مسيرهاي موادمخدر را اعلام فرماييد.
تا پايان خرداد ماه امسال 1346 کيلوگرم موادمخدر کشف و ضبط گرديده که از اين ميزان 1050 کيلوگرم آن ترياک مي باشد که نسبت به سال گذشته افزايش 100% در کشف اين مورد را داشته<ايم که در اين راستا 698 نفر دستگير شده<اند که 670 نفر توزيع کننده و 28 نفر قاچاقچي موادمخدر مي<باشند که اين رقم نيز نسبت به سال گذشته افزايش 28% داشته<است و در اين ارتباط 930 فقره پرونده تشکيل يافته است.
همانطورکه مي<دانيد کانون توليد موادمخدر خصوصاً ترياک در جهان، کشور افغانستان است که در دنيا به عنوان غول موادمخدر شناخته شده است و عمده بازار مصرف موادمخدر دنيا قاره اروپاست و از آنجا به آمريکا صادر مي<گردد و نزديک<ترين مسير براي ترانزيت موادمخدر در دنيا کشور عزيزمان ايران اسلامي مي<باشد لذا قاچاقچيان تمام تلاش خود را براي انتقال مواد مخدر از اين مسير انجام مي<دهند.
بعد از پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي مسئولين نظام مقدس بر اساس رسالت انساني اسلامي و انقلابي با تمام توان براي نجات جان انسانها در مقابل اين ديو خانمان برانداز پا به عرصه مبارزه گذاشته وتاکنون متحمل هزينه هاي سنگين مادي و معنوي شده و نزديک به 4 هزار شهيد و بيش از 11 هزارجانباز دليل محکمي بر اين مدعا مي باشد. شايان ذکر است که بيش از 92% کشفيات مواد مخدر در دنيا مربوط به کشورمان مي باشد که اين رقم مايه مباهات و سرافرازي براي کشورمان است.
سردار در اينجا لطفاً اشاره اي به انواع مواد مخدري که امسال در استان کشف و ضبط شده است بفرماييد.
بخش عمده موادمخدر کشف شده در استان ترياک مي باشد و بعد از ترياک، مورفين و هروئين  در  وزنهاي بالا مطرح مي باشد.
آمار بالاي اعتياد مربوط مي<شود به ترياک و بعد از آن هروئين و اخيراً کريستال، شيشه و قرصهاي رو<ان<گردان که جزء محصولات کشورهاي صنعتي مي<باشد که هم دامنگير جامعه خود و هم جامعه هدف شده که قدرت تخريب به مراتب بالاتري از موادمخدر دارند.
بايد گفت قدرت تخريب کريستال 10 برابر قويتر از هروئين مي”باشد بطوريکه با يک بار مصرف امکان اتفاقات ناگوارمتصور است.
قدرت تخريب شيشه 20 برابر هروئين بوده ودر گروه آمفي<تامين<ها قرار دارد که محصول کشورهايي نظير کره جنوبي و تايوان است وبه صورت کپسول، قرص و پودر توليد مي شود که مصرف کننده 3 تا 4 ساعت بعد از مصرف در اثر مداومت مصرف به خواب مي رود.
از عوارض شيشه مي<توان به ايجاد سرطان پروستات اشاره کرد همچنين وضعيت رواني مصرف<کننده را بهم مي<زند که تشنج مغزي و ايستهاي قلبي از عوارض ديگر مصرف آن مي<باشد.
قرصهاي روان گردان بصورت قرص، کپسول، پودر، مايع و آدامس خوراکي عرضه مي شود و يک بار مصرف آن اعتياد را به همراه دارد. براساس نظر متخصصان و کارشناسان، تنها يک بار مصرف قرصهاي روان گردان تأثيري به مدت 4 سال داشته و عوارض آن در مغز مصرف کننده ماندگار مي”باشد.
عموماً مصرف قرصهاي روان گردان همراه با هروئين و… است که عوارض اين قرصها افزايش ضربان قلب، افزايش دماي بدن تا 43 درجه، بي<قراري و عدم تشخيص واقعيات بوده که در نتيجه نابودي مصرف کننده را به دنبال دارد.
الان عمده توليدات مواد مخدر افغانستان، ترياک است ولي متأسفانه با توجه به تجهيزاتي که قاچاقچيان مافيايي در آنجا فراهم کرده اند توليد موادمخدر در حال تغيير است و ترياک را به کراک تبديل مي”کنند که اين امر مصرف آن را رو به فزوني نهاده و وضعيت نگران کننده اي ايجاد کرده که به دليل کاهش حجم، شناسايي و مبارزه با آن را سخت تر کرده است.
علت کاهش ميانگين سني اعتياد به مواد مخدر از اوايل انقلاب تاکنون را چه مي<دانيد؟
دشمن  دو هدف را در ارتباط با موادمخدر و رويارويي با نظام دنبال مي<کندکه ناامن جلوه دادن مرزهاي ايران و تحميل هزينه<هاي سنگين مادي و معنوي و آسيب<پذير نمودن قشرهاي نوجوان و جوان  است که سبب بروز بسياري از معضلات امنيتي و اجتماعي مي باشد که دشمن وقوف کامل بر اين مطلب دارد و تا زمانيکه مردم سلحشور و غيرتمند اين مرز و بوم از ايمان و روحيه جهاد و  شهادت برخوردار هستند نمي تواند به اهداف شوم خود دست يابد. لذا مدتهاست که با تغيير استراتژي، تلاش دارد تا باورهاي ديني و غيرت مذهبي و ملي و ميهني جوانان را کم رنگ نمايدکه لازم است در اين زمينه فرمايشات مقام معظم رهبري دخصوص شبيخون و ناتوي فرهنگي به سرپرستي آمريکاي جنايتکار، جدي گرفته شود. عواملي چون تورم، فقر فرهنگي و وضعيت اشتغال بسيار تأثيرگذار است.
علت ورود آسان موادمخدر به داخل زندانها چيست؟
اين يک بحث چالشي است و بهتر است در اين ارتباط شما  به مسئولين محترم اداره زندانهاي استان مراجعه کنيد و اين سوال را براي آنان مطرح کنيد و بپرسيد چه تدابيري براي بازداري وجود دارد. ما در حد وسع و توانمان همکاريهاي لازم را با اداره زندانها نموده و همچنين بنده به عنوان دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان اخيراً بازديدي از زندان تبريز بعمل آوردم که در آن روز براي پيشگيري و درمان معتادين تبادل نظر شد و تصميماتي در اين راستا گرفته شد و نيز وضعيت درمان معتادين و روند بازتواني آنان بررسي شد و در اين راستا امکاناتي نيز واگذار گرديد و در آينده هم مساعدتهايي انجام خواهد شد.
نيروي انتظامي تاکنون چقدر در زمينه فرهنگ سازي و عدم سوق جوانان به سوي مواد مخدر فعاليت کرده است؟
بخش قابل توجهي از اقدامات متوليان اين امر مخصوصاً ناجا معطوف به اقدامات فرهنگي و تربيتي مي باشد که در اين رابطه از مراکز آموزشي، علمي، فرهنگي و تربيتي، مراکز آموزش و پرورش  و آموزش عالي، رسانه هاي گروهي و سازمانهايي که به نحوي در اين امر مي توانند کاري انجام دهند و نيز ائمه محترم جماعات و خصوصاً خانواده<ها کمک گرفته مي>شود. سعي ما بر اين است که آنان را به مشارکت دعوت کنيم تا بتوانيم يک بسيج همگاني تشکيل داده و با اين امر مقابله نماييم که در اين راستا سعي مي<شود از امکانات و پتانسيل هاي موجود در تشکل<هاي دولتي و سازمانها و نهادهاي مردمي به صورت بهينه استفاده شود و تعامل با حوزه هنري، تشکيل اتاق فکر، برگزاري نشستهايي با مراکز آموزش عالي و اساتيد دانشگاهها از اهم برنامه هاست که در اين بين همايشي نيز با ائمه جماعات استان و فرماندهان نيروي انتظامي با رويکرد پيشگيري از موادمخدر داشتيم و نيز پوسترها و بنرها و اقدامات هشداري با بهره گيري از ذوق و فعاليت هنري به انجام رسانديم و قرار است مجموعه پويانمايي هايي در اين راستا با همکاري صدا و سيماي استان تهيه شود. همچنين قرار است يک فيلم سينمايي و يک سريال 23 قسمتي به اسم »سراب« با همکاري صدا و سيماي مرکز استان تهيه شود.
طرحهاي جمع آوري معتادين از خيابانها تاکنون چقدر در استان ما موفق بوده و آيا ادامه خواهد داشت؟
در راستاي اجراي طرح هاي مربوط به امنيت اجتماعي و اخلاقي، طرح نجات درخصوص جمع<آوري معتادان پرخطر در کشور و در استان اجرا شد که هم<اکنون نيز ادامه دارد. در سال 86  بيش از 3 هزار نفر با اجراي اين طرح دستگير نموديم که استان ما جزء استانهاي موفق در اين طرح در سطح کشور مي باشد.
آيا در بدنه حاکميت چيزي به عنوان مافياي مواد مخدر وجود دارد؟
تمامي همت مسئولين نظام جمهوري اسلامي ايران بر مبارزه با بلاي خانمانسوز موادمخدر استوار است و هيچ مصلحت انديشي در قاموس خدمتگزاران جمهوري اسلامي تعريف شده نمي باشد و کشف بيش از 92% کل موادمخدر جهان توسط جان<برکفان نظام و سربازان حضرت ولي عصر(عج) گواه صادقي بر اين مدعا مي باشد. و اين حجم کشفيات که بدون کمک از خارج انجام مي پذيرد جديت و عظم راسخ نظام مقدس اسلامي را در مقابله با ديوخانمانسوز موادمخدر مي رساند.
اگر فرزند شما خواست پليس شود چه توصيه اي به او مي کنيد؟
بر اساس يافته ها و تجربياتم سعي ميکنم هيچ چيزي را به فرزندانم تحميل نکنم و آنها را در انتخاب شغل و سنگر براي خدمت به نظام مقدس اسلامي با توجه به علايق شخصي و توانمنديها آزاد گذاشته ام. اگر بخواهند در کسوت مقدس پليس هم منشاءاثر باشند بنده به عنوان يک پليس استقبال مي نمايم.
نظر شما در مورد نشریات محلی چیست؟
من براي تمامي اصحاب قلم و رسانه که در تنوير افکار عمومي و آگاه سازي جامعه تلاش مي کنند احترام قائلم و به همه آنها خداقوت عرض مي نمايم و خواهشم بر اين مبناست که در خدمتگزاري در سنگر اطلاع رساني تقوا و امانت داري را نيز رعايت کنند و در مقابل توطئه هاي پيچيده دشمنان با بيان بموقع واقعيتهاي اجتماعي و روشنگري اذهان و نقد منصفانه يار و ياور ما باشند.

Print Friendly, PDF & Email

یک نظر

یک نظری بگذارید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

*

code

رفتن به بالا