در جلسه اخیر شورای شهر چه گذشت؟

در جلسه اخیر شورای شهر چه گذشت؟

سیدهادی شاطرموسوی: یکشنبه گذشته در جلسه شورای شهر تبریز شاهد حاشیه های متخلفی بودیم. در این جلسه که بصورت نیمه غیر مستمع برگزار شد از همان ابتدا از ورود خبرنگاران به جلسه شورای شهر جلوگیری گردید. خبرنگار روزنامه خوش خبر که به منظور پوشش خبری جلسه مذکور قصد ورود به عمارت شهرداری را داشت، از ورود وی جلوگیری و از سوی عوامل نگهبانی به او اعلام شد : « به اندازه سن شما، ما سابقه فعالیت داریم و نخواهیم گذاشت که از پله های ورودی عمارت شهرداری بالا بروی! »
این موضوع که به اطلاع تنی چند از اعضای شورای شهر تبریز رسیده بود ، پس از گذشت بیش از 1 ساعت از شروع جلسه شورا ، اجازه ورود خبرنگاران به جلسه شورا صادر شد. در این جلسه بهروز خاماچی عضو شورای شهر تبریز خطاب به شهرام دبیری رئیس شورای شهر تبریز گفت : « چطور با سفارش امام جمعه تبریز 6 هکتار از اراضی ارتش به حوزه واگذار می شود اما ما نمی توانیم 2 هکتار برای احداث ساختمان و محل شورا تصویب کنیم؟ » که دبیری در پاسخ گفت : این موضوع بررسی می شود!
2 لایحه سه فوریتی با عناوین « اهداء 30 دستگاه ویلچیر برقی برای جانبازان دفاع مقدس به مبلغ 1 میلیارد و 200 میلیون ريال» و « اهدای 1 میلیارد و 600 میلیون ريال به سازمان اتوبوس رانی جهت رایگان کردن حمل و نقل عمومی در روز اول مهر» نیز به تصویب شورای شهر تبریز رسید. در بررسی لایحه اهداء 30 دستگاه ویلچیر برقی به جانبازان دفاع مقدس؛ جعفر مدبر عضو شورای شهر تبریز گفت : جمعی از این جانبازان بالای 70 درصدی شهر تبریز نیازمند این گونه هدایا نیستند چراکه حقوق بیشتر آنان از دکترها و اساتید دانشگاه نیز بیشتر است. اما می شود بدین گونه تصویب کرد که بنیاد جانبازان لیستی 30 نفره از جانبازان نیازمند را بطور محرمانه به شهرداری اعلام و این کمک ها در اختیار آنان قرار گیرد.حبیب شیری آذر دیگر عضو شورای شهر تبریز نیز با اظهار اینکه پرداخت این کمک مالی نباید صرفاً به شیوه اهداء ویلچیر باشد، گفت : به حال آن بنیاد شهید وجانبازان که نتواند ویلچیر در اختیار جانبازان عزیز دفاع مقدس قرار دهد ، باید تاسف خورد! رسول درسخوان نیز با اعلام موافقت خود از این لایحه ، اظهار کرد: وظیفه اصلی ما در قبال جانبازان و معلولین ، مناسب سازی شهر برای این عزیزان است که نباید هیچگاه فراموش شود.بهروز خاماچی نیز در ادامه با انتقاد از عمکلرد پارکبانان گفت : دیده شده مکان هایی که برای پارک خودرو جانبازان در این شهر در نظر گرفته شده ، از سوی پارکبانان به عموم مردم واگذار می شود که از این کار باید جلوگیری کرد.
دکتر اکرم حضرتی ضمن موافقت با این لایحه ، اظهار داشت : شورای شهر باید تا حد توان از مادران ، همسران و پرستاران جانبازان نیز تقدیر و تشکر نماید.
داوود امیر حقیان نیز در همین باره گفت : جانبازان بالای 70 درصدی از تنوع خاصی برخوردارند؛ بطور مثال جانبازی در این شهر زندگی می کند که دو دست و دو چشم خود را در جنگ از دست داده و ویلچیر به درد این جانباز نمیخورد و ممکن است همین جانباز مشکلات دیگری داشته باشد که از ما و شورای شهر بابت این مصوبه دلخور گردد.پس از اعلام نظر اعضای شورای شهر، لایحه مذکور که با قید 3 فوریت به مناسب آغاز هفته دفاع مقدس تهیه شده بود، بدون توجه به نظرات اعضای شورا مورد تصویب قرار گرفت.
لایحه 3 فوریت « اهدای 1 میلیارد و 600 میلیون ريال به سازمان اتوبوس رانی جهت رایگان کردن حمل و نقل عمومی در روز اول مهر» نیز در نوع خود حاشیه های جالبی داشت .احتشام حاجی پور در واکنش به این لایحه گفت : احتمالا حساب و کتاب نشود که در ان روز چه کسی کار کرده یا نکرده باشد اما بهتر است ما برای
دانش آموزان بلیط تهیه و توزیع نماییم.
دکتر اکرم حضرتی در این باره گفت : 160 میلیون هزینه کردن برای یک روز اشتباه است چرا که دردی را دوا نخواهد کرد اما هستند دانش آموزانی که در آغاز سال تحصیلی نتوانسته اند لوازم تحریر و لباس مورد نظر خود را تهیه نمایند . همچنین ما دانش آموزان بیماری داریم نیازمند هزینه های درمانی هستند و باید فکری به حال این عزیزان نیز نمود.رسول درسخوان نیز گفت : مشکلات اتوبوس رانی ما تمامی ندارد من پیشنهاد می دهم بجای این کار اتوبوس خریداری شود.
شهین باهر درباره این لایحه گفت : چرا زمانی که میخواهیم این نوع حرکت ها را نماییم تمامی دردها و مشکلات یادمان می افتد؟ کسی که پول داشته باشد با ماشین شخصی فرزند خودش را به مدرسه خواهد برد!
اظهار نظر ایرج شهین باهر از این نظر جالب به نظر می رسید هدف از اهدای این ملبغ به اتوبوس رانی تشویق مردم به استفاده از وسایل نقلیه عمومی و کاهش بارترافیکی روز اول مهر بود.بهروز خاماچی نیز که فرصت اظهار نظر به وی داده نمی شد ؛ خطاب به شهرام دبیری رئیس شورای شهر گفت : می بینم که به جمع کبوتران حرم شورا چندین نفر نیز اضافه شده و به ما مجال صحبت داده نمی شود! وی افزود: در سفری که همراه شهردار به ژاپن داشتیم ملاحظه شد که استفاده از وسایل نقلیه در این کشور رایگان بوده و هزینه آن همانند قبوض برق و گاز از حساب مردم کسر می شود که جا دارد ما نیز این نوع روش ها را بررسی کنیم.
این گزارش می افزاید : پس از تصویب 2 مصوبه مذکور، هیئت رئیسه شورا ادامه جلسه را به منظور تعیین اعضای کمیسیون های شورای شهر غیر مستمع اعلام نمود.

Print Friendly, PDF & Email

یک نظری بگذارید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

*

code

رفتن به بالا