صادق نجفى سوار عقاب سنگى می شود

صادق نجفى سوار عقاب سنگى می شود

سیدهادی شاطرموسوی: در حالى كه گزينه هاى سرشناس ملى و منطقه اى براى تصدى پست شهردارى تبريز مطرح بود و شورا نشينان ايده هاى بلند پروازانه اى براى سكاندار مجموعه كلان شهردارى داشتند، در نهايت صادق نجفى با ارائه برنامه هاى اقنايى و منسجم و باتاكيد بر سه اصل هوش استراتژيك ، تعامل با شورا و اهتمام جهت جذب حداكثرى سرمايه گذارى داخلى و خارجى به منظور توسعه كلانشهر تبريز ؛ توانست با راى اكثريت شورا گوى رقابت را از حريفان سرسخت ربوده و بر كرسى مديريت كلانشهر تبريز تكيه زند.

به گزارش توران ؛ انتشار نام هايى همچون : محسن هاشمى ، احمد عليرضا بيگى ، على نيكزاد و … اذهان عمومى تبريز را به سمتى سوق داده بود كه شهردار آينده اين شهر مى بايست در حد و اندازه يك وزير مطرح بوده و تبریز کهن را در رسيدن به تعالى همه جانبه یاری سازد. جو حاكمه و شرايط خاص این شهر نيز در سایه وجود مردان بزرگ، خبر از نوعى قحط الرجالى براى پست شهردارى می داد تا اينكه در فاصله يك هفته مانده به جلسه شورا ، نام هاى صادق نجفى و فرج قليزاده بر زبان ها افتاد و گمانه زنى براى موفقيت احتمالى يكى از اين دو به شدت افزايش يافت.

صادق نجفى كه از آخرين سمت رياستى او تنها ٥ روز گذشته بود توانست در شرايطى كه سخنگوى شوراى شهر اعلام كرده بود شهردار تبريز احتمالا روز يكشنبه انتخاب نخواهد شد ؛ در كمال ناباورى نظر شوراى شهر را براى انتخاب وى به عنوان شهردار تبريز جلب و پيروزى سياسى بزرگى رقم زند. این پیروزی از این جهت برای صادق نجفی مهم یه شمار می آمد که وی بیشتر در جامعه به عنوان فردی اقتصادی ، عمل گرا و توسعه طلب شناخته شده بود و حتی احتمال این می رفت که وی به عنوان استاندار آذربایجان شرقی نیز معرفی گردد با این حال هوش استراتژیک نجفی موفق شد به حرف و حدیث ها و احتمالات عملا پایان دهد و وی رسماً راهی عمارت شهرداری کلانشهر تبریز شود.

شخصيت نجفى

به گواه تاريخ ، صادق نجفى را بايد از جمله اشخاصى در استان دانست كه واقعاً مديريت و شم اقتصادى و سياسى در ذات او بطور صحيح و ويژه اى رشد و پرورش يافته و وى را نسبت به بقيه به پديده اى ويژه براى استان مبدل ساخته است طورى كه عملكرد اخير او در منطقه آزاد ارس ، جاى حرف و حديثى براى اين مدير توانمند باقى نمى گذارد. روابط كارى صادق نجفى ٥٣ ساله با مسئولان بلند پايه كشور در حدى است كه به جرات ميتوان گفت كارى كه او با يك تلفن ميتواند عملى سازد را خيلى از مديران بايد تا مدت ها براى انجام همان كار دوندگى كنند. شخصيت كاريزماتيك نجفى طورى است كه در بين آحاد مردم ، از يك فرد عادى تا يك سرمايه دار ، سياستمدار قوى و … محبوبيت داشته و وى را نسبت به بقيه متمايز مى سازد. تجربه موفق و مسافرت هاى بين المللى كارى و انتقاد پذيرى ، از ديگر مزاياى نجفى است كه انتظار مى رود ماحصل اين تجارب در سال هاى پيش رو همانند گذشته ختم به رضايت حداكثرى عموم از وى شده و مهم تر از همه گام بزرگى در راستاى جبران عقب ماندگى هاى تبريز نسبت به ساير كلانشهرها باشد.

چالش هاى پيش رو

بهار خدمت نجفى كه همزمان با فصل خزان بوده را بايد فرصتى براى خود نمايى و نمايش توانمندى او دانست ، چرا كه در اين فصل شرايط آب و هوايى پروژه هاى عمرانى شهرى تبريز را به سمت تعطيلى كشانده و از سوى ديگر مجموعه شهردارى با افزايش كار خدماتى مواجه خواهد شد. از سويى فصل بودجه نويسى نيز بطور چشمگيرى ساعات كارى صادق نجفى را پر خواهد نمود.انتخاب مديران اجرايى شهرى توانمند نيز از جمله دغدغه هاى بزرگ نجفى در اين ايام خواهد بود. وجود برخى بازنشسته ، شبه نظامى ، ناكارآمد و تملق گرا ، شفيته قدرت و ريا كار و … در بدنه شهردارى سختى اين انتخاب را براى صادق نجفى دو چندان خواهد نمود. البته احتمال بركنارى اتوبوسى مديرانى كه در چند سال اخير توانمندى خود را نشان داده اند را نيز ميتوان موفقيت خوبى براى نجفى دانست. هرچند نجفی را باید در جمله افرادی دانست که بطور وافر به شایسته سالاری اعتقاد دارد. با تمام این تفاسیر و گواه بر سختی کار در مجموعه بزرگ شهرداری؛ بدیهی است که خدمت صادقانه و تلاش های مدیران آینده شهرداری تبریز دور از چشم مردم نخواهد ماند و مردم عملاً همانند گذشته در جریان ضعف ها و توانمندی آنان قرار خواهد گرفت لذا تجربه ثابت کرده نام ها و افراد بزرگی به تنهایی تضمین کننده آینده شهر نیست و کوچکترین لغزش ها در عملکرد اعتبار و اندوخته چندین ساله افراد را زیر سوال خواهد برد. علاوه بر این انتظار می رود صادق نجفی در طول چهار ساله آینده با تجاربی که دارد تبریز را به جایگاه واقعی خود رسانده و الگویی برای سایر کلانشهرهای کشور باشد.

حکم نجفی ابلاغ شد

قابل ذکر است که سعید حاجی‌ز‌اده گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس اعلام کرده: تاریخی که امضای حکم را نشان می‌دهد مربوط به روز شنبه 18 آبان است و اعلام آن از سوی رئیس شورا و سخنگوی در تاریخ 19 آبان ماه صورت گرفته است. وی با اشاره به اینکه مراسم تودیع و معارفه شهرداران قدیم و جدید تبریز روز یکشنبه برگزار خواهد شد، گفت: 26 آبان با حضور مسئولان کشوری و استانی از زحمات و خدمات نوین شهردار قبلی کلانشهر تبریز تجلیل و کلید عمارت شهرداری به آقای نجفی تحویل داده خواهد شد. حاجی‌زاده در عین حال از مستقر شدن نجفی در شهرداری تبریز خبر داد و تاکید کرد: شهردار منتخب در شهرداری مستقر می‌شود ولی مراسم رسمی روز یکشنبه این هفته برگزار خواهد شد. انتخاب کلیددار تبریز همانند سکاندار آذربایجان‌شرقی پروسه‌ای طولانی و کش و قوس‌دار را طی کرد ولی سوای همه مسائل امروز آذربایجان‌شرقی دومین مقام مسئول مهم خود را رسماً شناخت که امیدواریم این شناخت راه را برای رشد و توسعه شهر تبریز و به تبع آن استان آذربایجان‌شرقی فراهم آورد.

Print Friendly, PDF & Email

یک نظر

  1. باعرض سلام وخسته نباشيد.من درشهرداري منطقه7شاغل هستم.وتا به اين لحضه از مزايايي شهرداري استفاده نكرديم مثل چله يا يلدا ، بن روزكارگر و… ودر ضمن آقاي “ب” پول اضافي واريز حساب ميكند و بعد خواستار دريافت آن پول است اين كاررا چند ساله كه انجام ميده ودر صورت اعتراض تهديد به بركناري ميكند . ولذا از شما خوستار رسيدگي به اين موضوعات هستيم .باتشكر از زحمات بي دريغ شما عزيزان

یک نظری بگذارید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

*

code

رفتن به بالا