جدول توزیع آگهی های دولتی به نشریات استان ها منتشر شد / سهم 56 نشریه آذربایجان شرقی 3,825,202,000 ريال

جدول توزیع آگهی های دولتی به نشریات استان ها منتشر شد / سهم 56 نشریه آذربایجان شرقی 3,825,202,000 ريال

معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران ، جدول شش ماهه نخست امسال توزیع آگهی های دولتی در استانها را منتشرد کرد.

به گزارش سایت سیدهادی شاطرموسوی؛ در این خبر که در سایت معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درج شده ؛ آمده است : سالهاست که مطابق بند5 ماده 2 قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آگهی های   دولتی شامل آگهی های دستگاههای اجرایی(وزارتخانه ها، موسسات دولتی، موسسات یا نهاد های عمومی غیر دولتی و شرکتهای دولتی) توسط این وزارتخانه در بین مطبوعات توزیع و منتشر می شود؛ به طوری که فرایند توزیع و نشر این گونه آگهی ها در مطبوعات سراسری توسط اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی و در نشریات استانی و وی‍ژه نامه های استانی نشریات سراسری توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ذیربط انجام می پذیرد. هر چند با شرایط کنونی اقتصاد مطبوعات و تعدد آنها و نیز ضرورت کاهش تصدی گری دولت،تداوم توزیع آگهی های دولتی از طریق وزارتخانه مذکور با انتقاداتی مواجه است، اما به منظور وضوح و شفافیت هر چه بیشتر روند موجود، فهرست آگهی هایی که در شش ماهه نخست سال 92 توسط ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانها در بین نشریات استانی و یا ویژه نامه های استانی روزنامه های سراسری توزیع شده است، به تفکیک هر استان و به ترتیب حروف الفبا در جدول ذیل می آید. لازم به یادآوری است که در این جدول آمار توزیع آگهی های مذکور در استان تهران به تفکیک شهرستانهای این استان ارائه شده است. ضمنا ضوابط جدید توزیع و نشر آگهی های دولتی در مطبوعات کشور متعاقبا اعلام می شود.

بررسی جدول توزیع آگهی های دولتی نشان می دهد :

استان اصفهان با 57 نشریه : 5,305,623,708

استان خوزستان : 4,949,585,246

استان قم با 12 نشریه : 4,502,000,000

بیشترین مبالغ دریافتی را به خود اختصاص داده و در این مورد نیز از استان آذربایجان شرقی پیشی گرفته اند . از نقاط جالب این آمار می توان به سهم قابل توجه 3 نشریه غیر بومی از محل توزیع آگهی های دولتی در آذربایجان شرقی دانست که نشریات نسل فردا (اصفهان) حمایت و جام جم (تهران) نیز از محل توزیع آگهی های دولتی در استان آذربایجان شرقی بی بهره نمانده اند.

با صرف نظر از سهم استان تهران در این دریافتی ها ؛ پر واضح است که روزنامه نسل فردا اصفهان نزدیک به 3 میلیون تومان آگهی دولتی از سهم آگهی های دولتی استان آذربایجان شرقی دریافتی داشته و در مقابل روزنامه امین آذربایجان شرقی در اصفهان توانسته فقط 20 هزار تومان آگهی دولتی جذب نماید!

همچنین نشریه مردمی آغری آذربایجان غربی که اخبار مربوط به مسائل آذربایجان و شمالغرب را پوشش می دهد ، در شهر خود توانسته به اندازه 600 هزارتومان آگهی دولتی دریافت کند و سهم اندک و معنی داری در این توزیع آگهی دولتی داشته باشد.

و جالب تر اینکه سهم دو استان آذربایجان شرقی و غربی در مجموع 5082720800 ريال می شود که باز هم به اندازه سهم اصفهان نیست!

با گذر از این آمار و ارقام به نظر می رسد بررسی محتوایی و نیز میزان تیراژ و محبوبیت این نشریات نیز باید توجه قرار گیرد و به عبارت بهتر چنانچه آماری از تعداد خبرنگاران ثابت و بیمه شده این نشریات به همراه آماری از تولید محتوای اختصاصی و موثر واقع شدن این نشریات ارائه شود؛ توجیه اقتصادی این مبالغ بهتر معلوم خواهد شد چرا که دیده شده عده ای از همین نشریات در کارهای غیر تخصصی و غیر مربوط به شغل رسانه ای فعالیت داشته و رسانه آنان صرفاً در جهت قدرت و ابزاری برای پیشبرد کارهای غیر رسانه ای آنان بهره گیری می شود.

PrintFriendly and PDF

یک نظری بگذارید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

رفتن به بالا