خطاب به استاندار آذربایجان شرقی ؛ استعفا بهترین راهکار ما برای شماست!

خطاب به استاندار آذربایجان شرقی ؛ استعفا بهترین راهکار ما برای شماست!

سيد هادي شاطر موسوي: در نشست اهالي فرهنگ و هنر تبريز که به مناسبت هشتمين سالگرد تاسيس روزنامه سرخاب برگزار شد؛ استاندار آذربايجان‌شرقي گفت: رسانه‌ها علاوه بر طرح مشکلات راه حل نيز ارائه کنند.

استاندار آذربايجان‌شرقي در مراسم ياد شده با بيان اينکه مشکلات، بدون راه‌حل عملي قابل حل نيست، افزود: بنده هميشه از مطبوعات نقاد حمايت کرده‌ام اما در شرايط خاص امروز نقد صرف را مفيد و کارساز نمي‌دانم.

وي افزود: آن ‌چيزي که امروز در کنار طرح مسايل و مشکلات جاي آن خالي است راه حل است، انتظار دارم که مطبوعات استان علاوه بر ديدن مشکلات و انتقاد، حتماً راه حل هم ارايه کنند.

جبارزاده در عين حال تصريح کرد: البته تجاوز به حدود و خط قرمزها را تحمل نمي‌کنيم و همان طور که قبلاً نيز گفته‌ام دين اسلام و قرآن، انقلاب اسلامي و نظام جمهوري اسلامي، وجود امام راحل و مقام معظم رهبري و ارزش‌هاي دفاع مقدس، حدود و خط قرمزهاي ما هستند.

وي افزود: مطبوعات به غير از اين موارد در بقيه موضوعات آزاد هستند و هيچ دستگاهي حق ندارد غير از اين موارد براي خود خطوط قرمزي تعيين کند. جبار زاده در بخش ديگري از سخنان خود با اظهار به اينکه دانستن حق مردم است ، گفت : چنانچه رسانه اي تعلق سياسي داشته باشد بايد به مردم اعلام کند و اين اعلام جايگاه آن رسانه را در بين مردم بالا خواهد برد.

وي در پايان از رسانه ها خواست در راستاي تحقق تاسيس فرهنگستان زبان ترکي يا آذري وي را ياري نمايند.

در راستاي سخنان استاندار آذربايجان شرقي و به بهانه انتشار دهمين سالگرد خوش خبر لازم شد چند نکته کوتاه درباره رسالت رسانه ها اشاره نماييم:

جناب آقاي دکتر جبارزاده ؛ در جوامع آزاد و مردم سالار ، ملت از طريق انتخابات ، شايسته ترين فرد را از ميان کانديداهاي حاضر به منظور حل و فصل مشکلات و پيشبرد اهداف کلان کشور انتخاب مي کنند و انتظار دارند فردي که از سوي دولت به عنوان عالي ترين مقام در استان منصوب مي شود داراي برنامه هاي متعدد در اکثر حوزه ها باشد همچنین اعتقاد دارند شخص استاندار بايد سرآمد کارشناسان بوده و با بهره گيري از نظرات مفيد کارشناسان واقعي و قاطعيت و مديريت خاص، هر روز نسبت به روز گذشته شاهد پيشرفت و حرکت رو به جلو در استان باشند ؛ آن هم استاني به نام آذربايجان شرقي و شهري به نام تبريز که روزگاري مرداني بزرگ و کاربلد به خود ديده و با تمدني که داشت در زمان خود و در سال هايي که حتي شهري به نام تهران نبود و اصفهان هم به لطف شاهان اين منطقه گام در مسير پيشرفت مي گذاشت ، تبريز و آذربايجان حرف اول و آخر را در کشور مي زد اما اين روزها به لطف کارهايي که در گذشته شده ، از مشکلات زيادي رنج مي برد.

بطور مثال در مورد وضعيت فعلي درياچه اورميه بايد گفت : رسانه ها حداقل از 10 سال پيش اين وضعيت را پيش بيني مي کردند و با تهيه مصاحبه و گزارش از افراد و نخبگان؛ خطرات فعلي را گوشزد مي کردند اما سرانجام آنچه که پيش بيني مي شد، محقق گرديد و توجهي به راهکارهاي رسانه ها نشد! البته راهکار ها را مسئولين بهتر مي دانند و نتيجه بخش بزرگي از اقدامات اجرايي همچون سد سازي و تخليه کوه هاي اطراف به داخل درياچه و نيز پل سازي غير استاندارد موجب شد تا اين وضعيت به وجود آيد!

لذا عليرغم ديدگاه مثبت حضرتعالي به رسانه ها، اين نکته را فراموش نکنيد که کار رسانه ها انتقاد و انعکاس رويدادهاي جامعه بوده و مسئولين بايد در برخورد با مسائل، راهکارهاي لازمه را پيدا کنند و اين يعني : يا راهي خواهم يافت و يا راهي خواهم ساختِ فسلفه وجود مدير! نکته بعد ؛ با نزديک شدن به پايان سه ماه حضور شما درمجموعه استانداري انتظار مي رود همانند دولت تدبير و اميد به ارائه گزارش 100 روزه از مجموعه کارها و فعاليت هايي که انجام داده ايد ، از طريق نشست مطبوعاتي با رسانه ها بپردازيد و برنامه هايي که براي سه ماه بعدي در نظر داريد را به اطلاع ملت برسانيد.

همچنين انتظاري که از شما به عنوان بلند پايه ترين مقام دولتي در استان مي رود اين است که براي حداقل سه مشکل عمده استان يعني : درياچه اورميه ، تاسيس فرهنگستان ترکي آذربايجاني و مس ورزقان چاره انديشي نمایید.

در مورد نجات درياچه اورميه شخص رئيس جمهوري توجه ويژه اي دارند و در مراسمي که در جمع استانداران کشور برگزار شد، دکتر روحاني به صراحت اعلام کردند هيچ يک از پديده هاي زيست محيطي و خشکي ها به اندازه درياچه اورميه برايشان مهم نيست و اين بهترين فرصت را براي استان فراهم مي آورد تا هرچه سريعتر به جاي سخنراني ها، اقدامات عملي براي نجات اين درياچه شود.

در مورد تاسيس فرهنگستان زبان ترکي آذربايجاني که پيشتر حضرتعالي از آن به عنوان « زبان آذري » ياد مي کرديد نيز بايد گفت : اين مورد نيز از جمله دغدغه هاي مردم اين منطقه هست و شما بايد در راستاي تحقق وعده انتخاباتی دولت ، تلاش نماييد .

اما در مورد مس و مناطقي که ارسباران تلقي مي شود نيز بايد گفت : وجود معادن بزرگ مس که طبق آمارها بيش از 65 درصد مس کشور از آن ناحيه تامين مي شود فرصت و تهديد بزرگي براي شما محسوب مي شود.

فرصت از اين بابت که در صورت تاثير اقدامات حداکثري شما مي توان شهرک مس و طلا را در آن ناحيه از استان عملي کرد و مس استخراجي معادن بصورت خام به ساير استان ها صادر نشود و در همان ناحيه فراوري شود و شاهد احداث کارخانه هاي مختلف براي بهرمندي و افزايش توليدات از مس باشيم که از نتايج مهم اين کار مي توان به رفع مشکل اشتغال در آن ناحيه نام برد.

خاطرنشان می شویم که چندی پیش نیز فرماندار اهر اعلام کرده بود : « شهر معادن مس 10 هزار بيکار تحصيل کرده دارد! » البته در اين بين نبايد وجود و تاثير حضور نمايندگان مجلس و ساير مسئولين را ناديده گرفت ولي بخش بزرگي از سنگيني اين وظايف برعهده شماست.

در پايان يادي کنيم از سفر مقام معظم رهبری به مناطق زلزله آذربايجان که ايشان در آن سفر سخنان مهمي عنوان کردند که بخشي از اين سخنان به شرح زير است : « اگر ساکنان اين مناطق با يکديگر همکاري و همدلي داشته باشند اين حادثه مي تواند به سکوي پرش و دگرگوني چهره اين منطقه تبديل شود.

رهبر انقلاب اسلامي خدمت رساني به مردم مناطق زلزله زده را خوب ارزيابي کردند و افزودند: البته مسئولان براي بازسازي و مقاوم سازي مناطق زلزله زده وظايف سنگيني دارند و مردم اين مناطق نيز بايد به مسئولان براي انجام اين وظايف سنگين کمک کنند. »

با تمام اين تفاسير از حضرتعالي و کليه مسئولين استان انتظار مي رود چنانچه در چهار سال آتي محصول اقدامات امروز شما نهایتاً منجر به توسعه و بهبود وضعيت فعلي اين منطقه نشود ؛ استعفا بهترين راهکار ما براي شما و بخصوص مسئولين است سنگيني وظايف مد نظر مقام معظم رهبري را در خصوص فرصت پرش و دگرگوني سازي چهره مناطق زلزله زده را احساس نکرده و نتوانند کاري کنند. هر چند کارهايي انجام مي شود و همه در تلاش براي خدمت هستند اما وجود بحران هايي همچون «جاده اهر – تبريز»گواهي بر اين مدعاست .

PrintFriendly and PDF

3 نظر

 1. آقاسید مطالب خیلی عالی بود دستت درد نکنه.درضمن ایشان درزمان نمایندگی شهرمان جه کارمفیدی انجام داده که حالا درزمان استاندار بودنشان میخواهند انجام دهند .صد رحمت به سردار بیگی .که لااقل دراکثر اتفاقات مثبت ومنفی که درشهرمان می افتاد حضورداشتندوخوش تیپ هم بودند ولی حالا به عکس بعضی افراد نگاه میکنیم میبینه انکار طرف دو لول تریاک کشیده

 2. سلام بر همکار محترم
  قلمتان جاویدان و دستتان طلا
  قحط الرجال مدیریتی دولت تدبیر و امید در استان را بخوانید قلم بنده حقیر هست که متاسفانه با واکنش تند جبارزاده روبرو شد و به بنده تهمتهای ناروا وارد کرد که نشان از انتقادپذیر نبودن ایشان دارد باید کمی منسجمتر باشیم چرا که حضرت امام می فرمایند خبرنگاران واسط میان مردم و مسولین هستند
  روبرو شدن با روشهای کثیف جبارزاده را به بیراهه خواهد کشاند
  شاد باشید و پایدار

  • چرا از جایگاه خبرنگاری سوء استفاده میکنید عزیزم انتقاد هم قواعدی دارد تازه دولت 6ماه سرکار آمده و استاندار 3 ماه نشده و هنوز بیش از 90درصد مدیران و فرمانداران از دولت قبلی موندند شما بر چه اساسی شروع به نقد(بخوانیم تخریب) کردید بعد هم مظلوم نمایی میکنید. اگر واقعا اعتقاد دارید که وضع خرابه این وضع محصول 3یا6ماه نیست بلکه محصول 8سال فعالیت دولت واستانداریست که شما سنگش را به سینه میزنید.

یک نظری بگذارید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

رفتن به بالا