قانون پايستگى خدمت  در شورای شهر

قانون پايستگى خدمت در شورای شهر

سيدهادي شاطرموسوي – در تعاريف علمى آمده : انرژى هرگز از بين نمى رود بلكه از شكلى به شكل ديگر تبديل مى شود كه به اين تعريف قانون پايستگى انرژى مى گويند. شوراى شهر محل خدمت است ؛ براى خدمت آمده ايم ؛ خدمت به مردم وظيفه و سرلوحه كارى ماست ؛ هم و غم ما خدمت به مردم است و… اين ها همه شعارها و سخنانى است كه اعضاى شوراى شهر قبل و بعد از برگزيده شدن به مردم مى گويند و اول و آخر اهداف آنان در خدمت خلاصه مى شود. از آنجا كه انجام خدمت نيز طبق قانون پايستگى ، انرژى بر است ؛ اين يادداشت بر آن شده تا انواع و اقسام خدمت را تا حدودى تعريف نمايد.

خدمت در شوراى تعامل !

يادمان نرفته كه شوراى شهر سوم تبريز با رويكرد تعامل كار خود را آغاز كرد . جلسات به خوبى پيش مى رفت و در راى گيرى براى مصوبه اى ؛ اكثر 11 عضو آن شورا ، به نشانه تاييد مصوبه دست ها را بالا مى بردند و كارها با موفقيت به پيش مى رفت و در واقع اين نوع رويكرد به نوعى به خدمت تعاملى براى مردم تعريف شد!
رفته رفته اين خدمت تعاملى با همكارى هاى شهردار وقت و شوراى سوم به تعامل اكثريت بر اقليت تغيير يافت و در اين نوع خدمت شورا به دو طيف موافقان و مخالفان شهردار وقت تقسيم شد و جلسات در بيشتر موارد با تنش مواجه شد. حاميان شهردار به نوعى صحبت مى كردند كه گويا مخالفان شهردار , چوب لاى چرخ خدمت موافقان شهردار مى گذارند و اين قبيل حركات براى توسعه شهر اصلا مناسب نيست و طيف مخالفان شهردار نيز حرف هاى خاصى مطرح مى كردند كه براى مصداق پروژه احداث هتل هفت ستاره در محل باغلارباغى تبريز ، گواهى بر وقوع مجادلات لفظى روى داده در صحن علنى شوراى شهر تبريز بود.

استارت خدمت شوراى چهارم!

در چهارمين دوره شوراى اسلامى شهر تبريز كه اعضاى آن از 11 به 21 نفر افزايش يافته بود، اعضا از همان ابتدا رويكرد موفقىاتخاد کردند، طوريكه نيامده موضوعاتى چون كمبود اتاق و محل فعاليت آنان و به دنبال آن تخليه موزه شهرداري ؛ موجبات دلخورى هنرمندان و فرهنگيان شهر را درپي داشت. يکي اعتقادش اين بود که ديوارها و آجرهاي عمارت شهرداري به شورا شان ووجه و اعتبار مي بخشد و آن ديگري نيز که حاضر نبود اتاقش در موزه باشد اظهار کرده بود که در حياط عمارت شهرداري چادر زده و به مردم خدمت خواهد نمود!
در ادامه استارت موفق شوراي چهارم که سطح علمي و فرهنگي اعضاي آن نسبت به شوراي قبل ارتقا يافته بود ، طيف خاصي از شورا در مورد انتخاب شهردار تبريز پرده از وجود اختلاف بين اعضا برداشت و شيوه انتخاب شهردار را به زير سوال برد. رسانه ها نيز بطور جدي به انعکاس اختلافات موجود در شورا پرداختند و مطالبي در باب لزوم حل اختلافات ، منتشر نمودند.

آيت الله مجتهد شبستري به شورائيان چه گفت؟

امام جمعه تبريز در آئين معارفه شهردار جديد اين شهر ، در بخشي از سخنان خود به لزوم پايان اختلافات موجود در شورا پرداخته و اظهار کردند: شايد در مورد اجراي پروژه يا مصوبه اي بين اعضا اختلاف نظر باشد که اين امر طبيعي است اما نبايد شورا محل جدل و مباحث ديگر باشد.
آيت الله محسن مجتهد شبستري افزودند : اقدامات شورائيان نبايد طوري باشد که مردم از رائي که در انتخابات داده اند مايوس گردند.

ادامه خدمت

در ادامه خدمات شوراي شهر تبريز ، اعضا اين بار در مورد روند اداره جلسات به اختلاف نظر رسيدند و کار به جايي رسيد که برخي از جلسات شورا در غياب اعضا برگزار و در موردي نيز به دليل تحريم جمعي از اعضاء تشکيل نشد!
کم و بيش نيز سخنان جالبي از اعضاي شوراي شهر در رسانه ها منعکس شد و عضو جوان شورا ، به دليل اينکه نتوانسته بود براي مردم خدمت کند از مردم عذرخواهي کرد. استاندار آذربايجان شرقي نيز گفت در جلسات شورا حاضر خواهد شد و اين وعده نيز در حد شعار باقي ماند.

پايستگي خدمت در شورا

شورايي که برخي از اعضاي آن ، مدعي منظومه اي در کهکشان فرهنگ بودند در مورد اساسنامه مرکز پژوهش هاي شوراي شهر تبريز؛ آتش مجادلات را بر افروخته و بار ديگر نتوانستند مسائل را بين خودشان و بدون از جنجال حل کنند. هرچند اين اساسنامه تصويب شد و قرار است درمورد محل شورا ، اسفند ماه امسال تصميم گيري شود ، با اين حال اعضا اين بار طبق قانون پايستگي خدمت در تلاشند در انجام وظايف تعريف شده شورا کوتاهي نکنند.

در جلسه اين هفته شوراي شهر تبريز ؛ عضو محترمي از شورا ؛ از شهردار تبريز در مورد ورود افراد جديد به بدنه شهرداري و معاونت هاي جديد سوال مي کند! آن يکي نيز اختصاص 150 ميليون تومان براي روستاهاي الحاقي را «خجالت آور» توصيف مي کند و آن يکي عضو نيز هدف از ايجاد معاونت هاي جديد در شهرداري و نحوه تعيين مشاورين از شهردار را جويا مي شود! و مي گويد : در حالي که 21 عضو شوراي شهر به صورت رايگان مي توانند مشاور شهردار باشند، هزينه اين مشاورين براي شهرداري چقدر است؟ عضو ديگر شورا نيز در اعتراض به استفاده از نيروهاي بازنشسته در شهرداري؛ به انتخاب مديران سازمان همياري و مترو اعتراض مي کندو به شهردار تبريز مي گويد : از شما خواسته بوديم از بازنشستگان تقدير کنيد و از جوانان دفاع. وي به غير مرتبط بودن سوابق با انتخاب ها اشاره مي کندو تاکيد دارد: رفتار اخير يعني اينکه نماينده ملت حرف هايت براي خودت! اميدوارم اين اقدام در دولت تدبير، اميد مردم را به نااميدي نکشد!

با تمام اين تفاسير؛ اين گونه به نظر مي رسد که شورايي که قبل از شهردار تبريز فعاليتش را آغاز کرده و نتوانسته با وحدت رويه و به دور از جنجال هاي زايد به کار خود ادامه دهد ، چطور و با چه هدفي روند خود را ادامه خواهد داد ؟ آيا عملکرد اين شورا ، مصداق جلمه معروف : سالي که نکوست از بهارش پيداست شده يا در بهار خدمتي خود دچار پايستگي خدمت براي خود و اطرافيانشان ؟ و هر يک ميخواد به جاي وعده هاي خدمتي که به مردم داده ؛ روندِ اول خدمت براي خود و سپس براي مردم را در پيش گيرد؟

در داستان هاي کهن ما آمده : روزي فردي مسجدي مي سازد و آن يکي مي گويد: به مردم بگو که اين مسجد را من ساخته ام . سازنده واقعي مسجد مي گويد که مسجدي که من در حال احداث آن هستم را چطور به نام تو تمام کنم؟ آن فرد نيز مي گويد : پس تو به خاطر خودت خواسته بودي اين کار را انجام دهي و هدف رضاي الهي نبود! وگر نه نمي گفتي اين مسجد را من ميسازم!

اميد است شورايي که تصميمات آن حاصل خرد جمعي است را هيچ کس با منيّت به نفع خود صادر نکند و هرگاه که موفق نشد نيز به گردن ديگري نيندازد و با شهامت هريک از اعضا اشتباهات خود را بر دوش گيرند و در برابر عمکرد خود پاسخگو باشند و مهم تر اينکه توجه کنند که : مشک آن است که خود ببويد!

PrintFriendly and PDF

یک نظری بگذارید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

رفتن به بالا