ضعف هماهنگی در شورای شهر

ضعف هماهنگی در شورای شهر

جلسه این هفته شورای شهر تبریز با اتفاق جالبی همراه بود. چندین عضو که به دلیل به اکثریت نرسیدن جلسه اخیر شورا ، دو ساعتی را منتظر حضور نفر چهاردهم مانده بودند به شدت گلایه می کردند و هر یک طی اعتراضی می گفت: وقت ما ارزشمند است و چرا حضور نیافتن چند عضو به نوعی «کلاس گذاشتن» تبدیل شده!؟چرا بعضی از اعضا نمی گویند که نخواهند آمد!
در ادامه جلسه رئیس شورای شهر تبریز از اعضا در مورد زمان بررسی بودجه شهرداری سال 1393 سوال می کند و از آنان می خواهد تا اعلام نظر نمایند که چه ساعت و چه روزهایی را بطور فوق العاده به بررسی بودجه سال آینده شهر تبریز صرف کنند ؟ و برای سوال اول از اعضای شورای شهر تبریز می پرسد که : چه ساعتی از روز را اختصاص به این امر دهیم؟ صبح یا بعد ازظهر؟
هریک از اعضا شروع به اظهار نظر می کند و یکی
می گوید صبح بهتر است ! آن یکی هم می گوید بعد از ظهر بهتر است چون بعضی از اعضا در صبح کار اداری دارند و آن یکی هم می گوید چون آقای شهردار نیز باید حضور داشته باشند ، بهتر از جلسات در بعد از ظهر باشد که تا شهرام دبیری میخواهد در مورد بعد از ظهر رای گیری نماید؛ جعفر مدبر که پیشنهاد داده بود صبح ها باشد ؛ اعتراض می کند و می گوید : مگر پیشنهاد من پیشنهاد نیست ؟
بعد از تصویب زمان تشکیل جلسات در ساعات بعد از ظهر؛ نوبت به این می رسد که در هفته 3 روز را اختصاص دهد یا 4 روز را ! که بار دیگر تنی چند از اعضا اظهار نظر می کنند و بلاخره شهرام دبیری از اعضا میخواهد در 2 رای گیری که یکی برای تشکیل جلسات فوق العاده شورا در 3 روز ار هفته و رای گیری دوم درباره تشکیل جلسات فوق العاده شورا در 4 روز ار هفته ؛ شرکت نمایند.
در رای گیری برای 3 روز از هفته ؛ اکثریت موافقت خود را اعلام می کنند که در همین حین تنی چند از اعضای شورا می گویند اگر همین رای دهندگان برای 4 روز در هفته هم اعلام موافقت کنند ؟ چه خواهد شد؟ 3 روز در هفته خواهیم آمد یا 4 روز؟ که این پرسش موجب خنده حاضرین و اعضای شورای شهر می شود!
شهرام دبیری پس از پایان جلسه شورا ؛ در پاسخ به این سوال که : «آیا ساز و کار مناسبی را نمی توان برای هماهنگی شورا ایجاد کرد و مانع از این نوع رای گیری برای هماهنگی ها شد ؟» می گوید: قانوناً باید این هماهنگی در صحن علنی شورا صورت گیرد .
وی در جواب به اینکه «آیا نمی شود پیش از شروع جلسه، هماهنگی ها و صحبت ها انجام شود و فقط اعضا با اکثریت آراء زمان از قبل هماهنگ شده را تصویب کنند ؟» نیز اظهار می کند: متاسفانه همانطور که می بینید یک اشکالی که ما داریم این است که در زمانی که می خواهیم رای گیری نماییم ؛ بارها و بارها گفته ام حواسشان نیست که برای چه داریم رای گیری می کنیم
و یا مورد ها و آپشن ها چیستند؟ توجه نمی کنن ؛ رای می دهند و بعد می بینند که اشتباه رای داده اند!
مدرسه نیست که هر موردی که میخواهم رای گیری کنم به همه بگم این است و آن است و توضیح اضافه دهم . ما میخواهیم حضور در جلسات ضابطه مند شود میخواهیم رفته رفته نهادینه شود.
از دیگر حاشیه های رخ داده در جلسه اخیر شورای شهر تبریز نیز می توان به خود زنی یکی از حاضرین جلسه علنی اشاره کرد که دقایقی از شورا ، با فریادهای اعتراضی این شهروند به حاشیه رفت.

سیدهادی شاطرموسوی

PrintFriendly and PDF

یک نظری بگذارید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

رفتن به بالا