از وادی رحمت تا وادی خدمت / ایستگاه ابدی در مسیر توسعه

از وادی رحمت تا وادی خدمت / ایستگاه ابدی در مسیر توسعه

سیدهادی شاطرموسوی : مرگ ؛ پايانى است بر ماموريت ما در زمين و آغازيست بر حضور ما در عالم ديگر. شترى است كه دم هر خانه ميخوابد و قرضى است كه بلاخره دير يا زود هر يك از ما با جدا شدن روح از بدنمان به خدا پس مى دهيم. هزاران ساعت و ميليون ها دقيقه صرف زندگى اى مى شود كه عاقبتش از ابتدا هويداست. بطور حتم، هر يك از ما گذرمان به گورستان افتاده و عملا برايمان ثابت شده كه زير خاك تنها مكانى در اين زمين است كه فقير و غنى به يك سهم در آن جاى ميگيرند و تا قيامت در انتظار فرمان الهى و روز رستاخيز مى مانند.

يك آرامستان زيبا و مجهز براى شهر بدان جهت ميتواند مهم باشد كه ضمن پاسخگويى به نيازهاى مردمى ، دانشگاهى معنوى براى تفكر و ايجاد تحول اساسى در زندگى انسان ها نقش بسزا و موثرى داشته باشد. جويا شدن سرنوشت افراد آرام گرفته در دل خاك ، براى ما مى تواند جرقه اى باشد در مسير حركت به سمت تعالى. شهيد ، عالم و هنرمند و … هريك برايمان پيامى دارند كه براى چه آمدند و براى چه رفتند؟ با اين ذهنيت و به منظور اطلاع از آخرين وضعيت آرامستان وادى رحمت تبريز ؛ به سراغ فرخ جلالى مدير عامل سازمان آرامستان هاى شهردارى تبريز رفتيم . ماحصل گفتگوى ما با وى به شرح زير است :

مشکلات عدیده در ابتدای فعالیت بنده
مدیر عامل سازمان آرامستان های شهرداری تبریز در ابتدای این گفتگو با اشاره به انبوه مشکلات در سال های گذشته؛ اظهار داشت : در سال ٨٥ كه به اين سمت منصوب شدم ، مشكلات واقعاً در وادى رحمت، بيداد مى كرد. بطور مثال: ٢٥ سردخانه داشتيم كه ١٠ تاى آن خراب بود و اين مشكل بزرگى براى ما بود. در جريان تصادف اتوبوس هموطنان ارامنه كه در كشور تركيه اتفاق افتاد ، وقتى اجساد به تبريز آمد، ما سردخانه لازمه براى آن تعداد نداشتيم. در اولين فرصت ظرفيت سردخانه ها را به ١٥٠ عدد رسانديم . از دیگر مشکلات آن سال ها می توان به مشکلات برق اشاره کرد که از ورودى روشنايي نداشتيم تا انتهای وادی رحمت! بارها برق مى رفت و به دنبال آن سردخانه ها از كار مى افتادن خصوصاً در فصل تابستان براى ما مشكلات عديده اى ايجاد مى كرد كه با خريد دو ژنراتور اتوماتيك مشكل برق را حل كرديم. وی ادامه داد : غسالخانه زنان و مردان باهم بود كه با توسعه و تجهيز آن بخش ، هم زمان مى توان ١٢ فوت كرده را شست و شو داد.
جلالی افزود: خودروهاى حمل جنازه به تعداد كافى نبود و مردم در آن سال ها ساعات زيادى منتظر مى مانند كه با قرارداد ١٧ خودرو ، اين مشكل نيز تا حدودى حل گردید و در كنار آن با خريد ٢ دستگاه ماشين روباز برقى، همشهريان ديگر مسافت زيادى را در خود آرامستان براى انتقال عزيز از دست رفته به قبور نمى پايند. مدیر کل حوزه شهردار در ادامه با ذکر برخی دیگر از موفقیت های سازمان آرامستان های شهرداری تبریز، خاطرنشان کرد: ٥٨ درصد كاركنان ما در اين مجموعه به انواع بيمارى ها مبتلا بودند، با احداث خانه بهداشت و معاينات دوره اى و استقرار پزشك اين رقم را به ١١ درصد رسانديم. همچنین موفق شدیم آب ناسالم ، آب شرب و آب خام را از هم جدا نماییم و در حوزه فضای سبز نیز توانستيم برای دو سال پیاپی رتبه اول كاشت درخت را دربين مجموعه هاى شهردارى به خود اختصاص دهيم. علاوه بر اینها در کنار خدماتی که به مردم ارائه می شد موفق شدیم كل پرسنل را به مشهد فرستاده و ٢٥ نفر از همكاران را به قید قرعه به سفر زیارتی حج عمره اعزام نماییم. همچنین كارگرنمونه انتخاب كرديم و تنى چند از كاركنان اين مجموعه را به سفر سياحتى كيش اعزام نموديم.

شروع بازسازی فاز دوم قبور شهدا
این مقام مسئول در شهرداری تبریز در ادامه به اهم برنامه های سال آینده سازمان آرامستان های شهرداری پرداخته و تصریح کرد : فاز دوم بازسازى قبور شهدا را از سال آينده آغاز خواهيم نمود البته طرح از طرف بنیاد شهید و امور ایثارگران ارائه خواهد شد. همچنین ايجاد رو گذر شهيد كسايى به وادى رحمت در اولويت برنامه هاى ما خواهد بود. همچنین از سال آينده عمليات اجرايي بازسازى بلوك صديقين و هنرمندان نیز اجرايى خواهد شد. وی در ادامه از حل مشکل ترافیکی وادی رحمت ؛ با احداث ٣ خروجى و ٢ ورودى ديگر خبرداد.

صدور همزمان برگ فوت
فرخ جلالی در ادامه با اشاره به مجموعه کارهای صورت گرفته به منظور تسریع در رسیدگی به امور کفن و دفن مراجعه کنندگان ؛ اظهار داشت : امروزه همزمان با دفن، برگ فوت صادر مى گردد كه قبلاً برای ابطال شناسنامه فوت شده مردم چند روزی الاف می شدند.

حیف است مردم را از شهدا جدا کنیم
جلالی افزایش بودجه سازمان آرامستان های شهرداری را از 750 میلیون تومان به 13 میلیارد تومان را از دیگر موفقیت های سازمان دانسته و گفت : با خريد اراضى كه صورت گرفته وادى رحمت جوابگوى نياز ٣٠ سال آتى تبريز خواهد بود و حيف است كه مردم را از شهدا جدا كنيم و انتقال زير ساخت ها به محل جديد ٤ سال حداقل طول مى كشد كه در راستاى توسعه وادى رحمت زمين هاى اطراف را تملك مى نماييم و این امر نیز خیلی هزینه تحمیل می نماید.

ارزان ترین قبر وادی رحمت «رایگان» است
عضو هیئت مدیره باشگاه هنرمندان تبریز در پاسخ به سوالی که از وی در مورد قیمت قبور وادی رحمت شد ؛ اظهار داشت : گرانترين قبر ما ١ ميليون ٨٠٠ هزار تومان است و ارزان ترين آن كاملا رايگان است که ما از سال 85 تا به امروز 853 نفر را بطور رایگان در وادی رحمت دفن نمودیم. وی در مورد قبور خانوادگی نیز افزود: قبر هاى خانوادگى كارى بود كه قبل از من شروع كردند و يک مقدار از اراضی به مردم واگذار شد و بعضى از اين اراضى به ٣٠ قبر مجهز شدند.

وادی رحمت تقریبا خودگردان است
جلالی با اشاره به عُرف حمایت سازمان ها از تمامى آرامستان هاى سایر نقاط کشور ؛ یادآور شد: در تبريز وادى رحمت خودگردان است و شهردارى تبريز فقط در خريد زمين به ما كمك مالى مى كنند و هزينه هايى كه از مردم ميگيريم براى نگهدارى مجموعه است  اعم از فضای سبز و ….

انتظار مدیر عامل از ملت
فرخ جلالی در بخش دیگری از این گفتگو ، عنوان کرد: از مردم انتظار داريم هزينه هايى كه صرف خريد گل مى كنند را به ما ندهند اما به خيّرها دهند تا اين هزينه ها صرف توسعه مسجد ، خريد قبر براى نيازمندان و … شود. وی ادامه داد : كليه هزينه ها و حتى سيمان ريزى نصب سنگ ها را خودمان انجام مى دهيم از مردم انتظار داريم در برابر صرف هر هزينه رسيد دريافت كنند، ما در اينجا اكثر كارها را انجام مى دهيم و حتى نياز به مداح باشد نيز مردم مى توانند با مراجعه به سازمان ، با پرداخت ١٠ هزارتومان از مداحان استفاده نمايند. همچنین از مردم انتظار داريم تبريزى را كه به شهر بى گدا معروف شده را حفظ و از پرداخت كمك هاى مالى به گدايان حرفه اى خوددارى نمايند.

آمد و شد مردم به وادی رحمت تسهیل می شود
فرخ جلالی در خاتمه گفت : در سال ٩٣ در نظر داريم با خريد ٦ دستگاه اتوبوس زمينه را براى حضور هرچه بيشتر و راحت مردم در تمام روزهاى هفته تسهیل و مهيا نماييم.

این گزارش می افزاید : به دنبال انتصاب مجدد فرج جلالی، جمعی از پرسنل و کارکنان سازمان آرامستانها و گلزار شهدای شهرداری کلانشهر تبریز ؛ با ارسال طوماری از صادق نجفی شهردار تبریز ؛ قدردانی نمودند.

PrintFriendly and PDF

یک نظری بگذارید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

رفتن به بالا