زوال سرمایه ی اورمو دنیزی

زوال سرمایه ی اورمو دنیزی

سیدهادی شاطرموسوی : رقابتی که کشورهای جهان از سال ها پیش برای جذب گردشگر آغاز نموده اند ، هر روز شکل جدیدی به خود می گیرد و هر کشور بر آن است تا با معرفی جاذبه های گردشگری خود ؛ جهانیان را به بازدید وسوسه کند.

آن کشوری که هیچ جاذبه گردشگری ندارد ؛ با ریختن طلا توسط بالگرد (هلی کوپتر) بر سواحل دریایی خود و تبلیغات انبوه ، سعی دارد از این غافله عقب نماند. یکی دیگر از کشور ها در ابتکار در خور تحسین، در کویری که هیچ چیز در آن نمی روید؛ دست به کار بزرگی زده و با خرید خودروهای شاسی بلند از گردشگران می خواهد با حضور در آن کشور از هیجان ماشین سواری در کویر و پرش از تپه های کوچک با خودروهای شاسی بلند (حسی شبیه رالی اتومیبلرانی در کویر!) بهرمند گردند!

به راستی جذب گردشگر چه مزایایی دارد که این گونه کشورها را به رقابت نفس گیر دعوت می کند؟ جواب این سوال را می توان اینگونه گفت که طبق آمارهای بین المللی ، به ازای اقامت هر گردشگر در محلی ؛ 10 شغل درگیر آن می شود و به دنبال آن چنانچه کشوری بتواند نظر گردشگران را برای سرمایه گذاری جلب کند ، موفقیت بزرگی را از آن خود خواهد نمود.

جای دوری نرویم ؛ کشور ترکیه قصد دارد تا سال 2023 درآمد اين كشور را از محل صنعت گردشگري به دو برابر افزايش دهد. به گزارش ورلد بولتن، در حال حاضر تركيه سالانه حدود 25 ميليارد دلار از محل صنعت گردشگري درآمد دارد و دولت اين كشور قصد دارد اين رقم را به 50 میلیارد دلار در سال 2023 برساند. اين در حاليست كه پيش‌بيني مي‌شود تركيه در سال 2023 با قرار گرفتن در جمع پنج مقصد برتر گردشگري جهان، ميزبان 50 ميليون گردشگر نيز باشد. این کشور در سال 2011 هفتمين مقصد گردشگري جهان نام گرفت.

اين در حاليست كه سازمان جهاني گردشگري تركيه را يكي از موفق‌ترين كشورهاي جهان در جذب گردشگر و جذب سرمايه‌گذاري خارجي در صنعت گردشگري مي‌داند كه حاصل آن رشد چشمگير درآمدهاي اين كشور از محل صنعت گردشگري بوده است. در حال حاضر بيشتر گردشگران تركيه از كشورهاي عربي حوزه خليج‌فارس آلمان، روسيه، انگليس و ايران بوده و مابقي نيز از كشورهاي بلغارستان، هلند، گرجستان، فرانسه، سوريه و ايتاليا هستند.

از سوي ديگر براساس تحقيقي كه از سوي آژانس‌هاي مسافرتي كشور انگليس انجام شده، تركيه يكي از ‌10 مقصد ارزان گردشگري جهان است و بدليل نرخ مبادله‌ي ارز بين پوند انگليس و لير تركيه، ارزانترين مقصد گردشگري براي گردشگران انگليسي به شمار مي‌رود، اين در حاليست كه مقصد ‌34 درصد گردشگران تركيه منطقه گردشگري مديترانه‌اي «آنتاليا» است.تركيه سالانه ميزبان نزديك به ‌40 هزار گردشگر سلامت است و اين امر، درآمدي را حدود ‌150ميليون دلار براي اقتصاد تركيه همراه دارد.

گردشگران آمريكايي پس از گردشگران عرب، بيش‌ترين پول را در تركيه خرج مي‌كنند. با این تفاسیر نگاهی می کنیم به دریاچه اورمیه یا اورمو دنیزی خودمان ؛ این دریاچه که تا یک دهه پیش پذیرای خیل مسافران ما بود؛ در اثر سوء مدیریت ها و عدم توجه به پیامد های زیست محیطی به وضع کنونی در آمده و هر روز ابعاد تازه ای از آثار احتمالی و مخرب این دریاچه بر زندگی ما انسان ها معرفی می شود.

نابودی باغات و مزارع کشاورزی ، کاهش و شوری آب های چاه در نزدیکی دریاچه ؛ بروز طوفان های نمکی و … از جمله آثاریست که وضعیت فعلی دریاچه موجبات آن را فراهم کرده است. اما نباید فراموش کنیم که وضعیت کنونی دریاچه نیز برای ما سرمایه بزرگی محسوب می شود. علاوه بر استخراج نمک ، این دریاچه از دیرباز محلی برای توریسم درمانی بوده و سواحل آن همه ساله شاهد حضور گردشگران می باشد.

اینکه اولویت کشور بر نجات دریاچه اورمیه باشد ، ضرورتش جای بحثی ندارد اما اقدامات عملی باید از جایی شروع گردد چرا که کارگروه ها تاکنون نتوانسته اند راه به جایی برند! در گفتگویی که با محمد اشرف نیا معاون عمرانی سابق استانداری آذربایجان شرقی ، مدیر اجرایی و نماینده تام الاختیار استاندار آذربایجان شرقی در طرح احیای دریاچه اورمیه داشتیم ؛ وی خبر از پیشنهاد سازمان احیای دریاچه اورمیه به دولت خبر داد.

اشرف نیا دلیل این پیشنهاد را این گونه اظهار نمود : با توجه به اینکه در کارگروه نتایج و مطالعات بررسی و مشورت و نظارت انجام می شود و به عبارتی هر کسی می آید و حرفی می زد ، بهتر دیدیم که این پیشنهاد را بدهیم تا این سازمان در کنار بررسی راهکار ها بودجه ای نیز برای اجرایی شدن داشته باشد. همچنین انتظار داریم در صورت موافقت دولت ساز و کار این سازمان همانند سازمان هایی نظیر قطار شهری باشد که مجمع آن را دولت تشکیل دهد و هیئت مدیره آن در استان باشد.

چرا حالِ امروز دریاچه نیز برای ما سرمایه بزرگ و در حال زوال محسوب می شود؟ در جواب باید گفت Salar de Uyuni یا همان« سالاردو ییونی» بزرگترین کویر نمک دنیاست که در نزدیکی رشته‌کوه آند در جنوب غربی کشور بولیوی در آمریکای جنوبی واقع شده‌است. این دشت پوشیده از نمک در ارتفاع ۳۵۶۵ متری از سطح دریاهای آزاد قرار دارد و وسعت آن ۱۰٬۵۸۲ کیلومتر مربع است.

مدیران محلی آنجا با دید مثبت و بزرگی که داشتند توانستند این منطقه را به عنوان جاذبه توریستی معرفی کنند. آنها با معرفی منطقه به عنوان « بزرگترین آینه دنیا » و « منطقه ای که می توان در آن بر روی آسمان راه رفت» نظر گردشگران بین المللی را به خود جلب نمایند!

تفاوتی که آن منطقه از آمریکای جنوبی با دریاچه اورمیه ما دارد این است که آنجا همانند دریاچه ما جزیزه ای سرشار از گونه های جانوری و گیاهی و در کل طبیعت بکر نداشته و فقط نمک دارد ولی این افکار مدیران آنجاست که آوازه ای بین المللی از آن ساخته است . در مقابل دریاچه ما همه چیز دارد اِلّا …

تصاویری که در این گزارش مشاهده می کنید از منطقه « سالاردو ییونی» در جنوب غربی کشور بولیوی در آمریکای جنوبی می باشد.

Print Friendly, PDF & Email

یک نظری بگذارید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

*

code

رفتن به بالا