سرمازدگی در اولین بهار خبری استاندار

سرمازدگی در اولین بهار خبری استاندار

سیدهادی شاطرموسوی : اولین نشست خبری استاندار آذربایجان شرقی عصر شنبه گذشته برگزار شد.به گزارش خوش خبر ؛ در این نشست خبری پرحاشیه که با تاخیر آغاز شد ؛ استاندار آذربایجان شرقی با 22 دقیقه تاخیر در جمع خبرنگاران حضوریافت.

در ابتدای این مراسم ؛ گزارشی بصورت پاورپوینت از آخرین وضعیت استان به خبرنگاران ارائه گردید که در پایان آن گزارش ؛ اسماعیل جبارزاده گفت : پاورپوینت مذکور را به منظور ارائه به معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری در سفر ایشان به تبریز آماده کرده بودند! و از روابط عمومی میخواهیم آن را در اختیار رسانه ها قرار داده و در سایت استانداری منتشر کند.

در ادامه مراسم نوبت به سخنرانی طویل استاندار آذربایجان شرقی رسید ؛ وی دلیل نزدیک به یک سال تاخیر در برگزاری اولین نشست خبری خود را عدم شناخت از آخرین وضعیت استان و کارهای انجام گرفته دانست و اظهار داشت : تمایل دارم در این نوع نشست ها با دست پر حاضر شوم و آمادگی پاسخگویی به سوالات را داشته باشم.

وی افزود : سیستمی که ما تحویل گرفتیم مشکلات جدی داشت و باید فکر می کردیم که به استان باید چه کارهایی انجام دهیم! همچنین بدانیم که به این استانی که در 8 سال قبل جز استان های رده بالای کشوری بوده ، چه آمده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود مدیران استانی را «خیر الموجودین» دانسته و گفت: بیشتر مدیران ما معتقد به دولت تدبیر و امید بوده و آماده خدمت در راستای اهداف و وعده های دولتی می باشند.جبارزاده درباره دریاچه اورمیه نیز گفت : بیشتر کارهایی که برای نجات دریاچه اورمیه انجام شده بود در روی کاغذ قرار داشت و هیچ کار عملی برای نجات آن دریاچه انجام نگرفته بود همچنین بیشتر آن کارها نیزنمی توانست به حال دریاچه موثر باشد! لذا تیم جدید دولت با بهره گیری از کارشناسان بین المللی و نخبگان تمام تلاش خود را برای موفقیت این پروژه ملی بکار گرفته است.

او درباره وعده دولت برای تاسیس فرهنگستان ترکی آذربایجانی اظهار داشت : اساسنامه این فرهنگستان آماده شده اما صاحب نظران معتقد اند زبان جزئی از فرهنگ آذربایجان است و این فرهنگستان نباید صرفا به زبان ترکی یا آذری خلاصه شود. بلندپایه ترین مقام دولتی در استان؛ آغاز عملیات اجرایی اتوبان تبریز ورزقان را نیز جز دیگر برنامه های کلان استان دانسته و افزود: این پروژه با اعتبارات مصوب شرکت مس توسط 3 پیمانکار اجرایی خواهد شد.وی همچنین اتصال تبریز به بازرگان را از جمله اولویت های مدیران استانی در حوزه راه و ترابری عنوان کرده و گفت : باید اتوبانی که از زنجان به تبریز آمده را به بازرگان وصل کنیم تا زمینه برای توسعه استان بیش از پیش فراهم شود.

پس از اتمام سخنان اولیه استاندار نوبت به خبرنگاران که رسید ؛ تنها 11 نفر توانستند از استاندار سوالاتشان را بپرسند که از این تعداد فقط 2 نفر نماینده مطبوعات محلی آذربایجان بود.همچنین خبرنگار صدا و سیمای آذربایجان شرقی و خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) از دیگر سوال کنندگان این جلسه بودند که دقایق زیادی نیز برای این دو رسانه ای که همواره در جوار استاندار آذربایجان شرقی هستند ؛ سپری شد! اولویت مبارزه بر اعتیاد بر اولویت اشتغال در این جلسه تقدم داشت ؛ طوری که بارها صحبت از مبارزه با اعتیاد و وجود 42 هزار معتاد در شهر تبریز سخن به میان آمد اما صحبتی از میزان اشتغال از زمان شروع به کار اسماعیل جبارزاده نشد.

اولین نشست خبری استاندار آذربایجان شرقی در حالی انجام گرفت که رئیس جمهور تاکنون 4 بار در جمع خبرنگاران کشوری و بین المللی حضور یافته بود و تعداد خبرنگارانی که از رئیس جمهور سوال کرده اند به مراتب بیشتر از اسماعیل جبارزاده است. همچنین از جمله دلایلی که جبارزاده نتوانست پاسخگوی سوال تمام خبرنگاران باشد ، ایراد سخنرانی در فرعی ترین مسائل بود ؛ بطور مثال وی در جواب اینکه بزرگترین اقدام فرهنگی دولت در استان چه خواهد بود ؛ شروع به قرائت تک تک برنامه های فرهنگی در استان نمود و بدین ترتیب وقت کم آمد!

روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی در این جلسه تعداد خبرنگاران حوزه استانداری را بیش از 80 نفر اعلام کرد و اظهار داشت : سوال کننده گان از استاندار افرادی بودند که زودتر از بقیه خود را به جلسه رسانده و اسم نویسی کرده بودند!

نظر به اينکه وقت براي سوال خبرنگار ما نرسيد ؛ تصميم گرفتيم سوال خود را از همين طريق مطرح کنيم تا استاندار آذربايجان شرقي در فرصت مقتضي به اين پرسش پاسخ دهند که چرا «استاندار آذربايجان شرقي از زمان قبول مسئوليت خود مردم اين خطه را آذري و آذري زبان دانسته و صراحتا از واژه ترکی آذربایجانی استفاده نمی کند؟ مگر سایر استان هایی همچون تهران و اصفهان حق این را دارند که در خطاب های خود به مردمشان اسم استان خود را بطور مثال اصفی و تهی بنامند؟ و با عنایت به اینکه استاندار آذربایجان شرقی پیشتر 16 سال مسئولیت نمایندگی مردم را در مجلس داشتند و نظر به اینکه واژه آذری برای اولین بار توسط احمد کسروی خطاب شد ، چرا جبارزاده آن فرد را جز مفاخر آذربایجان می داند؟ چطور می توان این روابط را تفسیر نمود؟

شایان ذکر است که امسال به دلیل سرما زدگی بیشتر محصولات باغی آذربایجان از بین رفت. تیتر سرما زدگی در اولین بهار خبری استاندار به این دلیل انتخاب شد که تنی چند از خبرنگاران به جلسه دعوت نشده بودند و بیشتر آنانی هم که آمده بودند فرصت سوال پیدا نکردند ؛ امید است این جلسه مصداق ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست نشده و این انتقادات را وارد بدانند چراکه خوش خبر همواره اطلاع رسانی اقدامات دولتی را همواره جز سرلوحه کاری خود قرار داده و چه در دولت گذشته و چه در حال حاضر بر خود وظیفه می داند که بخشی از مطالب خود را مختص اطلاع رسانی دولتی قرار دهد.

اما از آنجایی که ما با هیچ کس عهد اخوت نبسته ایم هر جا که لازم باشد انتقاد خواهیم نمود و تلاش خواهیم داشت دغدغه های استاندار محترم در خصوص پر محتوا کردن رسانه های محلی ؛ در حد توان خودمان تحقق یابد. اين گزارش مي افزايد ؛ اسماعيل جبارزاده ضمن عذرخواهي از خبرنگاران حاضر در جلسه ؛ دليل تاخير خود را حضور اعضاي کميسيون برنامه و بودجه مجلس به استان دانست .

چاپ شده در نشریه خوش خبر به تاریخ 11 شهریور 93 شماره 653 

باز نشر شده در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Print Friendly, PDF & Email

یک نظری بگذارید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

*

code

رفتن به بالا