انتظاراتم در سال فرهنگ برآورده نشد

انتظاراتم در سال فرهنگ برآورده نشد

این روزها ، خیلی از مردم شهر شورای شهر را با نام شورای «هِبه» می شناسند! واقعاً چه بر سر این شورا آمد؟
اتفاقا وضعیت موجود برعکس آن چیز است که شما فکر می کنید. این شورا بیشتر به مسائل شهر پرداخته تا مسائل هبه! هرچند هبه ها نیز جز وظایفی است که به تشخیص کمیسیون ها ، شهرداری و موافقت شورا به شهروندان اهدا شده و منافع آن به شهروندان این شهر رسیده است.
تا به حال ارزیابی از عملکرد شورای سوم و شورای فعلی داشته اید؟ ضعف و قوت ها در چیست؟
شورای فعلی شهر به اولویت ها اهمیت بیشتری قائل است. به ویژه همگی در تلاشیم تا شهر بصورت متوازن توسعه یافته و عدالت بیش از گذشته رعایت شود. به منطقه یا مناطقی هم اهمیت خاصی قائل نیستیم و در یک چشم به همه نقاط شهر توجه داریم.
پروژه یا پروژه هایی در این شهر هستند که از زمان شهردار پیش رها شده و یا نیمه کار گذاشته شده باشند و کاری برای آنها نکرده باشید؟
پروژه های شهر نسبت به جدول زمانبدی که به ما ارائه شده؛ سریعتر از آن در حال انجام است که جا دارد تشکر نماییم اما در مورد سوال شما باید بگویم که هیچ یک از پروژه هایی که راکد مانده اند پروژه های بزرگ و اولویت دار نیستند. امسال بیش از 70 درصد بودجه شهرداری تحقق یافته و در بحران اقتصادی که کل جامعه را فرا گرفته ، شهرداری با درایت خاصی توانسته تعهدات خود را عملی سازد. چندی پیش نیز آقای دکتر صادق نجفی شهردار کلانشهر تبریز توانست با کار شبانه روزی لایحه 2800 میلیاردی سال 94 شهر را به موقع به شورا ارائه کند.
علت اینکه بیشتر سازمان های دولتی به جای جذب حداکثری بودجه های ملی ، چشم به بودجه شورا و شهر می دوزند چیست؟
یکی از وظایف شهرداری مشارکت است. مشارکت در همه جنبه ها. جریان مالی بالایی که در شهرداری وجود دارد ، ادارات و دستگاه ها به این انتظار سوق می دهد که شهرداری نیز با آنان مشارکت داشته باشد.امروز مشکل اشتغال جوانان ما باعث شده تا سیل عظیمی از مردم جهت کار به سمت شورا روانه شوند.نقدینگی در جامعه کم شده و صدور پروانه ساخت در شهر کاهش دارد و بنده پیش بینی می کنم که در سال های آینده به دلیل کثرت نیروی انسانی در شهرداری ، بودجه شهر توان بیشتری جز پوشش هزینه های خودش را نداشته باشد.
خودتان فکر نمی کنید که عامل اصلی مراجعه های بالای مردمی جهت اشتغال ، نتیجه گیری از این نوع مراجعات باشد؟ چگونه می شود برای جوانان این شهر اشتغال ایجاد نمود؟
شهرداری و شورا تنها با یک راه می توانند موضوع اشتغال را حل کنند و آن هم جذب سرمایه گذار و احداث شرکت هایی است که شهرداری با احداث آنان هم بتواند نیازهای خود را تامین و هم تعدادی از جوانان این شهر را شاغل کند. اخیرا نیز شیوه نامه جذب سرمایه گذاری را به تصویب رساندیم تا شهرداری بتواند با حذف بروکراسی های زاید ، راحت تر اقدام به جذب سرمایه گذار نماید.
گفته می شود شهرداری در سال های گذشته بهتر از اکنون توانسته جذب سرمایه گذار داشته باشد ، نظر شما به این ادعا چیست؟
اقتضا هر زمان فرق می کند. واقعا به دور از انصاف است که چنین مقایسه هایی داشته باشیم. امکانات و وضع عمومی گذشته کشور در مقایسه با امروز فرق کرده است . آقای نوین شهردار گذشته شهر تبریز ، کارنامه موفقی داشت اما آقای نجفی را همه به نام آقای جذب سرمایه گذار می شناسند. آقای دکتر نجفی با نهایت توان خود در سایه بحران اقتصادی که در جامعه است ، توانسته موفق تر ظاهر شود.در مباحث فرهنگی ، هنری ، عمرانی و خدماتی نیز عملکرد چشمگیر داشته اند.
بسیاری بر این باورند که مدیران فرهنگی و روابط عمومی شهرداری تبریز نتوانسته اند در حوزه های فرهنگی موفق ظاهر شود و برای نمونه از هفته بزرگداشت تبریز و حاشیه های آن ، لب به سخن باز می کنند ؛ نظر شما چیست؟
107 میلیاردتومان بودجه فرهنگی ما در سال 93 بود که اختصاص این رقم از بودجه ، شائبه زا بود و انتظارات را نیز بالا می برد که در این مورد باید گفت: بالای 70 درصد از این بودجه صرف سخت افزارهای فرهنگی در شهر همچون خانه های فرهنگ و مساجد و پارک های بانوان و … شده است و قسمت کمی از آن مربوط به نرم افزارهای فرهنگی است. فقط 4 میلیارد بودجه در اختیار سازمان فرهنگی هنری شهرداری و 7 میلیارد تومان به معاونت فرهنگی اختصاص یافته بود.
بحث بنده، بیشتر در مورد مدیریت های فرهنگی است، نهایت توان آن مدیران در همین حد است یا می توانست بهتر از این نیز باشد؟
مباحث فرهنگی ما از بلند مدت مظلوم است. هر تغییر در مباحث فرهنگی نیازمند یک دهه است. قضاوت در مورد عملکردها به نظر من قدری زود است اما در کمیسیون فرهنگی از شهرداری خواسته ایم تا در لایحه بودجه 94 ، بودجه سخت افزاری و نرم افزاری فرهنگ را شفاف تر سازد تا بتوانیم بر عملکردها نظارت داشته باشیم.
به نظر شما بلاتکلیفی فرهنگی در این شهر نداریم؟
سند جامع فرهنگی شهر در حال تدوین است و شورای راهبردی فرهنگی که در همین زمینه در معاونت فرهنگی در حال فعالیت است از اساتید دانشگاه و کارشناسان فرهنگی بصورت موضوعی استفاده می کند. بطور کل در تلاشیم تا وضعیت موجود فرهنگی را ترسیم نماییم و بدانیم که در حوزه فرهنگی در کجا هستیم و قرار است که به کجا حرکت کنیم.
عملکرد شورا در بسیاری از موارد به لحاظ اخلاقی در خور شان شهر این شهر نبود. نظر شما چیست؟
شورای چهارم بهترین ترکیب را دارا می باشد و تخصص های مختلف دورهم جمع شده اند تا برای شهر خدمت کنند . جناح بندی هم ماهیت شورا و مجلس است و بنده نیز معتقدم هرچقدر اختلاف نظر زیاد باشد نشان از پویایی شورا دارد. اعضا مشکل بنیادی باهم ندارد و مذاکراتی که در هر مورد می شود نهایت خروجی خوبی برای شهر خواهد داشت با این حال بنده بر این باورم که تفاهم میان اعضای شورای شهر ، شورای موفقی را نخواهد ساخت . با این حال بر این نکته تاکید دارم که اختلاف سلیقه ها باید در چارچوب اخلاقیات باشد. همه باید نظرات خود را اعلام کنند اما شخصیت ها نباید زیر سوال رود و مسئله را نباید حیثیتی کنند . بنده گاهی اوقات این موارد را که می بینم ناراحت می شوم.
شورای شهر چهارم گویا قصد تخلیه موزه شهر را ندارد؟ واقعا چرا اینطور شده؟
از گذشته زمزمه مقاوم سازی عمارت ساعت مطرح می شد و زلزله اخیر باسمنج باعث گردید تا بیش از پیش به فکر مقاوم سازی این ساختمان باشیم و در همین مورد قرار شده این ساختمان را به زودی تخلیه نماییم تا مقاوم سازی ها آغاز شود. بودجه 10 میلیاردی هم برای احداث ساختمان شورا در بودجه 94 تعریف شده و در همین زمینه چندین محل برای احداث ساختمان شورا مطرح شده که هنوز تصمیم گیری در این زمینه نشده است.
به آقای دکتر نجفی باز هم رای خواهید داد؟
آقای دکتر نجفی شهردار تبریز تا به امروز عملکرد موفقی داشته است و شخصاً زمان زیادی از زندگی خود را به شهر اختصاص داده است ، توانمندی های جذب سرمایه گذار و ارتباطات و تعاملاتی که دارند بر موفقیت ایشان افزوده است. همین روند اگر ادامه یابد و رضایت اهالی فرهنگ و هنر و شهروندان نیز حاصل شود بنده هم به عنوان نماینده مردم در شورا به ایشان باز هم رای خواهم داد. اما باید بگویم که به شخصه انتظارات فرهنگی ام در سالی که از سوی مقام رهبری به عنوان سال سال اقتصاد و فرهنگ با مدیریت جهادی مطرح شده بود ، برآورده نشد.
و سخن پایانی؟
در تلاشیم در سال آینده با آموزش شهروندی و فرهنگ سازی زمینه را برای بالا بردن مصرف فرهنگی در شهر افزایش دهیم.

 

چاپ شده در نشریه خوش خبر به تاریخ : شنبه 4 بهمن 1393 / 3 ربیع الثانی 1436 / 24 ژانویه 2015/ سال یازدهم/ شماره 692

PrintFriendly and PDF

یک نظری بگذارید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

رفتن به بالا