نظر 3 عضو شورای شهر تبریز درباره زبان مادری

نظر 3 عضو شورای شهر تبریز درباره زبان مادری

سیدهادی شاطرموسوی: به مناسبت روز جهانی زبان مادری (2 اسفند) یک چالش خبری با نام زبان مادری در نظر گرفته و برای آغاز این چالش به سراغ حبیب شیری آذر عضو شورای شهر تبریز رفتیم. چالش خبری زبان مادری به این صورت است که از هر فرد دو سوال «نظر شما درباره زبان مادری چیست و چرا در جامعه ما اهمیتی به جایگاه آن داده نمی شود؟ » مطرح نموده و در پایان از همان فرد می خواهیم فردی را به منظور مصاحبه در این مورد به ما معرفی کند.
جواب های حبیب شیری آذر عضو شورای شهر تبریز : مهم ترين عامل ارتباط جامعه انسانى با زبان است و در حقيقت با اين وسيله گذشته حال و آينده را براى جامعه ترسيم مى شود. زبان اصلى ترين عنصر بازتاب دهنده فرهنگ يك ملت است. در حقيقت زبان همزاد با ملت است. يك ملت اگر زبان خود را گم كند، تاريخ خود و فرهنگش راگم کرده است. يك ملت نمى تواند زندگى كند مگر زبانش را حفظ كند. اگر قومى زنده است حتما زبانش نيز زنده و با اوست. زبان هم نماينده فرهنگ و هويت هر ملت است . در حقيقت تشریح کننده تاريخ ، هنر ، تمدن و سنن و ارزش ها و باورها ؛ زبان است که به وسیله آن به نسل هاى آينده منتقل می گردد. آن زمان كه در تمام مملكت ها نگاه ها و ديدگاهها بر مبناى همان نگاه هاى قرن هاى ١٨ و ١٩ و مدل فرانسوى آن زمان ها باشد ، طبيعى است كه کثرت زبان ها را در يك كشور ، آفت خواهد بود.
يك تعداد كه يا مريض هستند و يا مرض دارند اينگونه مى فهمند كه اگر زبان هاى رايج يك مملكت را قربانى زبان واحد كنند ، مي شود از اين طريق تهديدات را رفع و عامل وحدت برقرار کرد. حتی پا فراتر مى گذارند و مى گويند: يك زبان باید باشد.
هم جمهورى اسلامى و هم دين ما با اين ديد مخالف است که یک زبان بر دیگر زبان ها برتریت داشته باشد. تفکر اسلامی و انسانی نیز با برتری طلبی قومی مخالف است. آن زمان كه قانون اساسی را وضع مى كردندآن را برپایه های تفکر اسلامی تدوین کردند و ظرفیت هایی همچون اصل 15 قانون اساسی در قانون ما لحاظ شد. اسلام ، تشيع ، قلمرو جغرافيايى و قانون اساسى بهترين عامل وحدت ملی براى تمام ملت ها اعم از ترك و عرب و بلوچ و… بوده و این قانون پيروان مختلف اديان را نیز دور هم جمع مي كند. بنابراین در کشوری مثل ایران زبان نمی تواند عامل وحدت ملی باشد. داشته هاى فرهنگى و هويتى هر كشور ارزشمند ترين داشته هاى آن كشور هستند و انتظار می رود مسئولان به آن ارزش و بهاء دهند.
اگر زبان لر و بلوچ و ترك را بگيريم تا به نفع جريان خاص مصادره کنیم ، خيرى براى مملكت ما نخواهد داشت جز دامن زدن بر اختلافات و برترى طلبى هاى قومى. به همین سبب اگر بخواهیم در راستای اصول قانون اساسی و تاكيدات امام و مقام معظم رهبرى كه بر وحدت ملى تاکید دارند حرکت کنیم ؛ لازمه آن اين است كه قدمت تاريخى چند هزار ساله ايران توجه كنيم . در طول تاریخ آنانى كه در ايران زندگى كردند فقط يك قوم نبودند. بلکه قوم های مختلفی بطور مسالمت آميز در كنار هم زندگى كرده اند و دلیل موفقیت زندگی مسالمت آمیز آنان در کنار هم برترى طلبى و خود برتر بينى نبوده است .
تكيد دارم كه يكى از عوامل مهمى كه مى تواند بر اتحاد و انسجام در راستاى قانون موثر باشد؛ توجه به زبان مادرى اقوام ايرانى است چه اشكال دارد كه تمام اقوام صاحب فرهنگستان زبان خود باشند. اقوام بخشى از ايران را تشكيل مى دهد و نبايد كج انديشان و برترى طلبان به اين داشته هاى فرهنگى و تاريخى و هويتى كشور را به راحتى با دستان خود نابود كنند. وقتى دولت وعده فرهنگستان زبان را وعده مى دهد درك درستى از قانون اساسى رسيده اند .
جواب های جعفر مدبر عضو شورای شهر تبریز : ترکی آذربایجانی غنى ترين، شيوا ترين ، پر معنى و مفهوم ترين زبان است . زبان نمى تواند خود را حفظ كند چرا که ارتباطات جهان امروزی مانع ناب ماندن زبان مى شود. صاحبان فكر و انديشه و فرهنگ ما به مرور زمان باید بتوانند واژه هاى جديدی را بومى سازى كرده و اصطلاحات عامه رايج اضافه كنند و اين كار باید به دور از افراط و تفريط شده و كلماتى استفاده نشود كه مردم نداند كه آن كلمه چيست و نبايد طوری باشد که در كفتگو هاى ما ، بچه هاى ما نتوانند معنى آن را بدانند . چون در آذربايجان «آنا ديلى» مورد غرض ورزى و سو استفاده سياسى می شود؛ بيشترين ضربه را آن طيف می زنند که زبان را سیاسی کرده اند. ما بايد زبان ترکی آذربایجانیمان را بصورت منطقى و عاقلانه و با استفاده از ترويج فرهنگ عمومى ؛ عموميت دهيم.البته با استفاده از فرصت هايى كه قانون اساسى ايجاد كرده است می توان زبان مادرى و آنا ديلى مان را توسعه دهیم.
جواب های اصغر عابدزاده عضو شورای شهر تبریز: هر انسان كه متولد مى شود تابع آن زبانى است كه والدينش و جامعه آن با آن زبان صحبت مى كنند.آن زبان برایش قابل احترام خواهد بود و ارزش آن زبان در مقابل ساير زبان ها برایش بيشتر می شود. علاوه بر این، بعضى زبان ها بر اساس اعتقادات دينى و بعضى دیگر بر اساس اعتقادات ملى است که اهمیت می یابد. کشور باید یک زبان رسمی داشته باشد. زبان مادرى ما كه آذرى و تركى است و در دنيا مطرح و به عنوان يك زبان، طبيعتا قابل احترام است . فرد تركى زبان يقيناً به اين مطلب واقف است و اهميت آن را مى داند اما به لحاظ اعتقادى چون قرآن به زبان عربى نازل شده و پيامبر اكرم (ص) به عنوان گل سر سبد خلقت ، عربى زبان هستند و آيات و روايات و احدايث ما نیز به زبان عربى است فلذا زبان عربى به عنوان یکی از زبان ها در میان مسلمانان حائز اهميت است. گفته شده یکی از شرایط مفسر و مورخ اسلامى عالم بودن به زبان عربى است. به لحاظ ملى، زبان فارسى زبان ملى و رسمى ماست و طبيعتا هر مملكت بايد يك زبان رسمى داشته باشد و زبان رسمى كشور است و قابل احترام .
معقتد نيستم كه اصلا بها نمى دهند و معتقدم آن جايگاهى كه دارد به آن بها در خور شانی داده
نمى شود. احتمالا دست اندركاران مربوطه آنگونه كه بايد اهميت زبان مادرى آذرى را بدانند، به اين نتيجه نرسيده اند و مطلب بعدى شايد انتظارى كه آذرى زبان ها دارند ان انتظار برآورده نمى شود. شايد اهميت مى دهند اما من به عنوان آذرى زبان انتظارم بيش از اينها است. به نظر مى رسد آنانى كه در زبان آذرى كار كرده اند و زبان آذرى را به خوبی می دانند ؛ حرف هايى براى گفتن داشته باشند. مسئولين محترم می توانند هماهنگى هاى لازمه را بدست آورند و از آنان نظر بخواهند تا شايد تلفيقى از نظرات مسئولين و مردم بتواند رضايت عامه مردم را فراهم كند كه خواسته آذرى زبانان عزيز مملكت بزرگ ايران است.

چاپ شده در نشریه خوش خبر به تاریخ : شنبه 2 اسفند 1393 / 2 جمادی الاول 1436 / 21 فوریه 2015/ سال یازدهم/ شماره 700

Print Friendly, PDF & Email

3 نظر

  1. هر انسانا واجب دی اوز آنا دیلین و اوز هویتین و وارلئغئن قورویوب ساخلاسئن بولار بیررر امانت دی و آتابابلارمئزدان بیزه قالان هدیه لردی

  2. اين كشور با اين نارضايتي هاي ايجاد شده در بين ملل در اكثريت غير فارس محكوم و اقليت فارس خود شيفته حاكم تماميت خواه اين مملكت را به متلاشي شدن مثل شوروي سابق و يوگوسلاوي سابق و سودان مي برد.اين تبعيض عريان را ملل غير فارس مه تمامي حقوق ملي فرهنگي و زباني و شهروندي و اقتضاديشان تسط حاكميت فارس نابود مي گردد نمي توانند بيش از اين تحمل نمايند و به حالت انفجار رسيده اند.

  3. سلام .یاشایین. ایر اولورسا پیتو آذربایجانین اوستاندارلاریندان.فرماندارلاریندان.نوماینده لریندن.شورای شهرلریندن.ایمام جومعه لریندن .و باشقا اؤنملی اینسانلاریمیزدان بو جور سورقولاری سوروشاسیز وبیزلره چاتدیراسیز.

یک نظری بگذارید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

*

code

رفتن به بالا